Petrol piyasasının dengelenmesi için biraraya geldiler

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Katar Enerji Bakanıyla birlikte OPEC genel sekreteriyle bir araya gelip, petrol piyasasının dengelenmesi için olası ortak çalışma olanaklarını görüştüklerini bildirdi.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ancak OPE C üyesi olmayan Rusya’nın bütçesinin, diğer birçok OPEC üyesi ülkenin olduğu gibi düşük petrol fiyatları nedeniyle zarar gördüğü belirtiliyor.

Novak, Suudi Arabistan’da Enerji Bakanı Khalid al-Falih ile görüştükten sonra Viyana’da yaptığı açıklamada, ham petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin petrol açığı için tehdit oluşturduğunu ve fiyatlarda istenmeyen dalgalanmaları tetikleyebileceğini söyledi.

Novak, “Bu nedenle petrol üretiminin dondurulması ya da belirli bir süre düşürülmesi, global enerji için doğru bir karar. Kısa vadeli önlem, piyasadaki dalgalanmanın azalmasına destek olabilir ve petrol fiyatlarının daha dengeli olmasını sağlayabilir” dedi.

25 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap