Petrol Kulesi İzinleri İlk Defa Arttı

5 aydan bu yana ilk defa..

ABD’nin önemli kaya gazı üretim sahalarından biri olan Kuzey Dakota’da petrol kulesi açmak için alınan izinler beş ayın ardından ilk defa Haziran’da arttı. 9 Temmuz Perşembe günü Kuzey Dakota Sanayi Komisyonu tarafından rapor edildiği üzere Haziran’da petrol kulesi izinleri %28 yükselerek 192 seviyesine yükseldi. WTI petrol fiyatları Haziran ayında 59.83 dolar/varil ortalamayla Kasım 2014’ten bu yana en yüksek değeri almıştı. İçinde bulunduğumuz haftada ise WTI petrol fiyatı 51.65 dolar/varil seviyesiyle 10 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

 

Grafikte mavi bar Kuzey Dakota Bölgesi’ndeki aktif petrol kulesi sayısını, turuncu çizgi ise petrol kulesi izinlerini gösteriyor. Hatırlanacağı gibi petrol fiyatlarını 2014 yılının  ikinci yarısından 2015’in ilk aylarına kadar keskin şekilde geri çekilmesi petrol üreticilerinin üretime ara vermelerine neden olmuştu. Petrol izinlerinin Haziran ayı itibariyle yeniden yükselmesi ise petrol fiyatlarının cari seviyesinin üreticiler tarafından “makul” göründüğünün işareti olabilir.

142209-11 Petrol Kulesi İzinleri İlk Defa Arttı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap