Petrol Konut Fiyatlarını Aşağı Çekebilir

Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte…

Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte North Dakota, Wyoming ve Alaska’da konut fiyatları geri çekilebilir. Bu üç eyalette istihdamın önemli bir kısmı petrol sektörüne dayandığı için ekonomik aktivite yavaşlayabilir. Fannie Mae ekonomisti Eric Brescia tarafından yapılan çalışmaya göre 1975-1989 döneminde petrol fiyatlarının düştüğü dönemde petrol fiyatlarının geri çekilmesi sonrasında konut fiyatları da geri çekilmişti. Teksas’ta 1983 -1988 döneminde konut fiyatları %11 düşerken, ülke genelinde konut fiyatları %32 yükselmişti. Petrol fiyatlarının düşüşüyle birlikte petrol sektörünün önde geldiği eyaletlerde sıkıntılar yaşanabilir.

156033-1 Petrol Konut Fiyatlarını Aşağı Çekebilir

İkinci grafikte ise petrol istihdamının toplam istihdamdaki payı gösteriliyor. Bu şartlar altında Kuzey Dakota konut fiyatlarında düşüşün yaşanması en olası eyalet olarak görülüyor. 

156034-2 Petrol Konut Fiyatlarını Aşağı Çekebilir

Eğer petrol fiyatları gelecek 5 yıl boyunda $55 dolar seviyesinde kalmaya devam ederse, ki mevcut vadeli kontrat fiyatlaması bu seviyelere işaret ediyor, Kuzey Dakota eyaletinde konut fiyatları baz senaryoda %11 düşebilir. Wyoming’de %4 Alaska’da ise %8 düşüş yaşanabilir. Teksas’ta ise konut fiyatları baz senaryoya göre %5 yükselebilir.

156035-3 Petrol Konut Fiyatlarını Aşağı Çekebilir

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap