Petrol fiyatlarında daha agresif hareketler görebiliriz

Arap ülkeleri arasındaki diplomatik kopmanın OPEC’in üretim kısıntı çabalarını baltalayabileceği endişesi petrol fiyatlarında baskı yaratmaya devam ediyor. Katar’a yönelik alınan önlemler arasında Katar petrolü ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankerleri tarafından yeni nakliye yakıtı almak için kullanılan UAE’deki Fujairah limanına giren gemilerin engellenmesi de bulunuyor. Katar’ın günlük 620 bin varillik üretimiyle OPEC üyeleri içerisinde en küçük ham üretici ülkelerden biri olması şimdilik petrol fiyatında çok ciddi bir satış baskısı yaratmasını engelliyor. Buna karşın diplomatik gerginliğe misilleme eklenmesi OPEC içerisine de farklı bir şekilde yansıyabilir ve petrol fiyatlarında daha agresif hareketler görmemiz olası olabilir.
Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrolde teknik olarak bir değişiklik bulunmuyor. WTI’da 47 desteği üzerinde satışların karşılanmasının ardından yukarı yönlü tepki çabalarının geldiğini izliyoruz ancak teknik göstergeler herhangi bir yön tetiklemesi bize vermiyor. Bu noktada tepkilerin zayıf kalmasını ve kısa vadede 49.50$ seviyesinin aşılmakta zorlanabileceğini bekliyoruz. Zayıf teknik görünüm devam ediyor. 47 desteğini kısa vadede kritik bir destek olarak izliyoruz.
Direnç: 48.00 / 49.50 / 50.00
Destek: 47.00 / 45.20 / 44.20
Teknik Analiz: Brent petrol güçlü destek seviyesi olan 48 $ desteği üzerinde satışların karşılanmasının ardından sınırlı tepkiler geliyor. Petrol’ün güçlenmesi için 50$ üzerinde kalması gerekli. Böyle bir durumda ilerleyen süreçte 51.30 direnç seviyesi gündeme gelebilir. Buna karşın 48 desteğinin kırılması durumunda ise satış baskısı artabilir. Zayıf görünüm devam ediyor.
Direnç: 50.00 / 51.30 / 52.50
Destek: 48.00 /47.00 / 45.30

İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap