Petrol Fiyatları Norveç’i Vurdu

Norveç ekonomisinin son yıllarda petrol üretimine önemli ölçüde bağlı olması ciddi bir refah artışı sağladı.

Norveç ekonomisinin son yıllarda petrol üretimine önemli ölçüde bağlı olması ciddi bir refah artışı sağladı. 2014 yılının ikinci yarısından itibaren petrol fiyatlarının agresif şekilde gerilemesiyle birlikte Norveç yaşam standartlarından bir miktar ödün vermek durumunda kalabilir.

Norveç Merkez Bankası Başkanı Oystein Olsen’in son konuşmasında ifade ettiği üzere, petrol sektörünün son dönemde darbe almasıyla birlikte komşu ülkelere göre sahip olunan daha yüksek yaşam standartları tehlike altında. Bu durum Başkan tarafından “daha önce hiç yaşanmamış” olarak ifade ediliyor.

1971 yılında Kuzey Denizi’nde petrol bulunmadan önce kişi başına gelir, Yunanistan ile aynı seviyedeydi.

64973-1 Petrol Fiyatları Norveç'i Vurdu

Kaynak: FT

64974-2 Petrol Fiyatları Norveç'i Vurdu

Kaynak: FT

 

1971 yılında İsveç hanehalkı Norveç’ten %50 daha yüksek gelire sahip iken, 2013 yılı itibariyle durum tersine dönmüş Norveç lehine %50 olmak üzere gerçekleşmişti. İçinde bulunduğumuz tarih itibariyle MB Başkanı Olsen tarafından Norveç istihdamının %11’i petrol talebine yüksek duyarlı olarak ifade ediliyor.

 

Norveç petrol sektörünün gelişimiyle birlikte refah artışı sağlamış bu durum diğer sektörlere de yansımıştı. Örnek olarak Norveç’te sağlık sektöründe çalışan Amerikalı meslektaşına oranla %60 daha fazla ücret almaktaydı.

 

Norveç’te durum tersine döner mi?

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap