Petrol 70 Dolara Sabitlenebilir

21 Ekim 2015 OPEC Toplantısı

ABD’de kaya gazı girişimiyle petrol arzında rekor artış. Suudi Arabistan’dan ithal edilen petrolde düşüş. Suudi Arabistan’ın daha fazla “pazar payı” elde etmek amacıyla fiyat indirimine gitmesi ve küresel ekonominin daha düşük hızda büyüyeceği düşüncesi petrol fiyatlarını aşağı çeken ana etkenler arasında değerlendirilebilir. İran’a yaptırımların 2016 yılında tamamen kaldırılması durumunda petrol arzı daha da artabilir.

 

Petrol fiyatları açısından yakın dönemdeki en önemli olaylardan biri de, 21 Ekim 2015 Çarşamba günü Viyana’da gerçekleştirilecek OPEC toplantısıdır. Venezuela’nın sunmuş olduğu öneri ise oldukça dikkat çekici. Venezuela’nın önerisine göre OPEC “sabit fiyat rejimine” dönmeli. Brent petrol 70 dolar/varil seviyesi taban kabul edilerek sabitlenmeli.

 

OPEC’in defacto lideri Suudi Arabistan’ın bu öneriye ne ölçüde sıcak bakacağı ise tartışmaya açık bir konu. Suudi Arabistan’da kamu maliyesi petrol fiyatlarının zayıflığından ötürü son dönemde sıkıntılarla karşı karşıya. Hazine uzun dönem aradan sonra borçlanma aracı ihraç etmeye hazırlanıyor. Bir diğer yandan Suudi Arabistan Riyali / ABD Doları sabiti de kaldırılmak durumunda kalınabilir. Bu durumu da bir siyah kuğu olayı olarak not etmek gerekebilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/347009/suudi-arabistan-zorda

168235-1 Petrol 70 Dolara Sabitlenebilir

Petrol fiyatları açısından üretim maliyetinden ziyade iki farklı başabaş seviye söz konusudur. Biri fiscal breakeven (mali başabaş) bir diğeri ise external breakeven (ticaret dengesi açısından başabaş) olmak üzeredir. Bloomberg Intelligence’a göre, Suudi Arabistan’da fiscal breakeven seviye 105 dolar/varil civarında, external breakeven seviye 70 dolar/varil civarındadır. Bu durumda Suudi Arabistan, Venezuela’nın sunmuş olduğu 70 dolar/varil fiyat seviyesinde petrol fiyatlarının sabitlenmesi önerisini kabul edebilir. Bu  durumu 21 Ekim tarihli OPEC toplantısı öncesinde önemle not etmek gerekiyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap