Petrol 2016’da 40-60 Dolar Civarında Kalabilir

Vitol tahmini

Dünyanın en büyük bağımsız petrol ticaret şirketi Vitol’a göre petrol fiyatları 2016’da $40-60 dolar civarında kalabilir. Arz fazlası bir kaç çeyrek daha kalmaya devam edebilir. En az 2017 yılına kadar rezerv fazlası konusu bir belirsizlik olmaya devam edebilir. Söz konusu tahmin finansal koşulların çok fazla kötüleşmemesi durumunda geçerli olabilir. Vitol CEO’su Ian Taylor’ın ifadelerine göre fiziki piyasa “oldukça zayıf” olarak tanımlanıyor. Ancak fiziki piyasa zayıf olmasına rağmen, fiyatların yukarı gitmesine gerekçe daha fazla görülüyor.

 

Vitol, günlük 5 milyon varilden fazla petrol ticareti gerçekleştiriyor. Söz konusu büyüklük Almanya, Fransa ve İspanya’nın petrol ihtiyacına karşılık geliyor. Günlük bazda küresel tüketim bu yıl ve gelecek yıl 1.5 milyon varil/gün daha artabilir. Taylor aynı zamanda, Çin talebinde dramatik bir düşüş görmediğini ifade ediyor. 

157047-1 Petrol 2016'da 40-60 Dolar Civarında Kalabilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap