Petkim’de satış haberi ile rekor işlem hacmi

Socar’ın hisse satışı haberiyle Petkim hisselerinde işlem hacmi 7 ayın zirvesine çıktı.

Cuma akşamı Petkim’deki hisselerini satma planını açıklayan Socar, bugün satışın tamamlandığını duyurdu.  Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, satış işlemiyle birlikte PETKİM’in şirkette doğrudan ve dolaylı hisse oranının, yüzde 56,32’den yüzde 54,65’e düştüğü belirtildi.

Haberin ardından yüzde 0,2 aşağıda işlem gören hissede işlem hacmi 40 milyonla 24 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 

“Bu haber Petkim’in hisse performansı üzerinde bir miktar baskı yaratabilir” diyen Deniz Yatırım analisti Selim Kunter yine de Socar’ın hisse satma planını ilk Mayıs ayında duyurduğunu, bu nedenle hisse üzerindeki etkinin sınırlı olmasını beklediklerini vurguladı.

Ak Yatırım’a göre de, Ekim ayındaki olası satış daha önceki satışlar gibi hisse fiyatını ciddi anlamda baskılamadan blok satış yöntemiyle gerçekleşebilir. Bu nedenle hisse açısından haber nötr kabul edilebilir.

İş Yatırım analistleri tarafından yapılan teknik yorumda ise, “Tarihi zirve seviyelerini test eden hissede ADX güç göstergesi 20 seviyesinde, yükselişin gücü zayıflamış durumda. RSI ve MACD göstergeleri satış yönüne dönmüş durumda. Hareketli ortalamalar yönünü satışa çevirdi ve hacim yükseliyor. Gün içi takip edilecek destek noktaları sırası ile 4,41 TL ve 4,36 TL direnç seviyeleri ise 4,54 TL ve 4,62 TL” denildi.

10 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap