Petkim Analizi ve Şirket raporu

Petkim’in üçüncü çeyrek net dönem karı 136,7mn TL olarak gerçekleşmiş ve hem bizim beklentimiz olan 188mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 164mn TL’nin altında kalmıştır. Tahminimizdeki sapmada satış miktarının beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili olmuştur.

petkim Petkim Analizi ve  Şirket raporu

Şirketin satış gelirleri, etilen üretim tesisinde yaşanan sorun nedeniyle satış miktarındaki 22’lik daralmanın etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %25 oranında gerilemiş ve 969mn TL’ye inmiştir. Şirketin brüt karı da geçen yılın aynı dönemine göre %29 oranında gerileyerek 192,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin operasyonel giderleri de %33 oranında yüksek artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak da net faaliyet karı %31’lik düşüşle 152,9mn TL’ye gerilemiştir. Aynı şekilde FAVÖK’de %33 oranında gerileyerek 177,4mn TL’ye inmiştir. Bunlara ilaveten finansman gelirleri bir önceki yılki 16,9mn TL’den 3,3mn TL’ye gerileyerek karlılığı olumsuz etkilerken, 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemindeki 32,2mn TL’lik vergi gelirine karşın, 18mn TL’lik vergi gideri kaydedilmesi karın bir önceki yıla göre görece daha da düşük gelmesine neden olmuştur. Tüm bunların etkisiyle 3. çeyrekte net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %50 oranında düşüş kaydetmiştir.

Diğer taraftan üçüncü çeyrek görece düşük kar rakamına karşın Ocak-Eylül dönemi net karı 510,1mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 503,8mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir.

Etilen nafta marjları ikinci çeyreğin ardından üçüncü çeyrekte de oldukça iyi seviyelerde gerçekleşmiş ve kar marjlarına olumlu yansımaya devam etmiştir. Son çeyrekte de bu trendin devam etmesi beklenmektedir.

Petkim hisse senetleri hedef hisse fiyatımıza göre, son dönemdeki hisse fiyatı düşüşüne bağlı olarak %23,9 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, hedef hisse fiyatımızı korumamıza rağmen Petkim’le ilgili daha önceki “EKLE” önerimizi “AL” olarak değiştiriyor ve hedef hisse fiyatını da 5,10TL olarak yineliiyoruz.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap