Patlamadan Sonra Her Daim Düşüş Olmuyor

resim37 Patlamadan Sonra Her Daim Düşüş Olmuyor

Sezgilerimiz şunu söylüyor: Yukarı çıkan, aşağı inmeli. Ama bu her ne kadar beyzbol ve hız trenleri için geçerli olsa da, yeni araştırma bunun borsa piyasaları için her zaman geçerli olmadığını gösteriyor.  

Yale araştırmacısı, William Goetzmann, insanların dönemsel borsa piyasası balonlarına (patlama ve sonrasında düşüşe) aşırı dikkat çevirdiğine ve sonuç olarak, yatırım sermayesinin riskliliğini abarttıklarına inanıyor. Araştırmacı yüzyıldan uzun süreyi kapsayan verileri inceleyerek, patlamaların ne sıklıkta düşüşlerin habercisi olduğuna baktı.

Belirtmek gerekirse, 1990’den beri 21 hisse piyasasının yıllık getirilerini aralarında Saint Petersburg ve Şangay’ın da bulunduğu diğer küresel piyasalardan dağınık verilerin yanı sıra inceledi. Öncelikle patlamaları belirledi; bunları bir yılda veya üç yıl süresince en az yüzde 100 yükselen piyasalar olarak tanımladı. Ardından ani düşüşleri belirledi; bunlar da patlamadan bir yıl sonra veya patlamadan sonra beş yıl süresince yüzde 50’lik piyasa düşüşleriydi. Bunların hepsini saydıktan sonra, patlamanın akabinde ani düşüşün geldiği durumları hesapladı ve bunların insanların düşündüğünden daha az sıklıkla gerçekleştiğini gördü. Aslına bakılırsa, Goetzmann bir patlamadan sonra ani düşüşün gelme olasılığının sadece yüzde 10 olduğunu buldu.

Araştırmanın çeşitli profesyoneller açısından çıkarımları oldu. Genellikle balonları engellemenin veya söndürmenin görevleri olduğunu tartışan regülatörler ve merkez bankacılarına pek çok patlamanın mutlu sonla bittiğini hatırlatıyor. Yöneticilere ise piyasaların çarpıcı bir şekilde yükseldiği anlarda yatırım yapmanın illa ki düşündükleri kadar riskli olmadığına dair empirik kanıtlar sunuyor. Goetzmann şöyle yazıyor: “Bir finans tarihçisinin yatırımcılara balonlar hakkında anlatabileceği en önemli şey, nadir görüldükleridir. Bir balondan kaçınmaya uğraşmak… yatırımcı için uzun vadede tehlikeli” çünkü yüksek getiri fırsatını kaçırırlar. 

ARAŞTIRMA HAKKINDA “Bubble Investing: Learning from History,” William N. Goetzmann (NBER ön makale)

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap