Paritenin 20 günlük hareketli ortalamanın altında fiyatlanıyor olması baskıyı artırıyor

EURTRY

Paritenin 20 günlük hareketli ortalamanın altında fiyatlanıyor olması baskıyı artırıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin yeni Ticaret Başkanı Navarro, Almanya’nın ABD’ye olan ihracatını artırabilmek adına Euro’yu dolara karşı düşük değerli tutarak avantaj sağladığını vurgulamıştı. Almanya cephesinden gelen açıklamalarda ise Avrupa Merkez Bankası’nın bağımsız bir kuruluş olduğunun altı çizilerek Euro kurunun piyasa süreci tarafından belirlendiğini ve ABD ile Avrupa para politikalarının da aralarında olduğu birçok faktörden etkilendiği belirtilmişti. Euro Bölgesi’nde bugün Almanya ticaret dengesi takip edildi. Aralık ayı için 21,4 milyar Euro olan beklentilerin altında 18,4 milyar Euro olarak açıklandı.Yıllık bazda Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Almanya’nın ticaret fazlası, 2016’da, 244.3 milyar euro olarak kaydedilen 2015 yılına göre 252.9 milyar euroya yükseldi. Almanya’nın rekor seviyeye yükselen ticaret fazlası ABD ile gerilimi artırabileceğini belirtmek isteriz. Verinin açıklanmasının ardından paritede sınırlı geri çekilme gözlemlendi.

41744 Paritenin 20 günlük hareketli ortalamanın altında fiyatlanıyor olması baskıyı artırıyor

Yurtiçinde Merkez Bankası Türk Lirasındaki değer kaybının önüne geçmek amacıyla 12 Ocak’tan bu yana açmadığı bir hafta vadeli TL repo ihalesini bugünde açmadı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya Londra’da gerçekleştirdiği sunumda mevcut para politikası duruşunun net ve istikrarlı bir sıkılaştırmaya işaret etmekte olduğunu belirtti. Ayrıca enflasyonda belirgin iyileşme olana kadar bu duruşun devam edeceğini vurgulayarak, TCMB’nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda bütün araçlarını kullanmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Teknik olarak baktığımızda; Bollinger’ın orta bandı olan 20 günlük ortalama ile alt bandı arasında hareketlerine devam eden paritede analizimizi yazdığımız sırada geri çekilme gözlemleniyor. 50 ve 100 günlük ortalamaların üzerinde fiyatlanan paritede fibonacci 76.4 düzeltme seviyesinin üzerinde oluşabilecek kapanışların ardından yükselişin, atında oluşabilecek kapanışların ardından isee geri çekilmenin devamı beklenebilir. Geri çekilmenin devam etmesi halinde ilk olarak 3.9190 ve fibonacci 61.8 düzeltme seviyesi olan 3.8572 seviyesi destek olarak öne çıkıyor. Yükselişlerde ise 20 günlük ortalamaya denk gelen 4.0416 ve 4.0735 seviyeleri takip edilebilir.

Destekler:3.9190 – 3.8575 – 3.8295

Dirençler:4.0416 – 4.0735 – 4.1025

 İkon Menkul

09 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap