Parite ve Emtialarda görünüm 24.05.2016

Yurt içinde TL ve Borsa İstanbul için belki de…

Yurt içinde TL ve Borsa İstanbul için belki de son iki-üç ayın en önemli gününe geldik. Bugün ne olacak? ve neden önemli? İlk sorunun cevabı: TCMB bugün faiz kararını açıklayacak. İkinci sorunun cevabı (ki kesin bir cevabı henüz yok) ise TCMB’nin kararı için önemli olacak.

İkinci soru için bunun iki farklı kutuptan gelecek cevabı var. Biri yurt içinden diğeri yurt dışından yani ABD’den.

Önce yurt içine değinecek olursak; Mayıs ayı başı itibariyle yurt içi piyasaları sarsan gelişmelerin başlangıcı Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlık ve dolayısıyla başbakanlıktan ayrılma kararı olmuştu bilindiği üzere. Sonrasına dair gelişmeler ise malum. Yeni genel başkan-başbakan kim olacak, yeni kabinede isim değişiklikleri belirsizliği, ekonomi yönetiminin başındaki ismin değişip değişmeyeceği.

Bu belirsizliklerden ilki geçtiğimiz Pazar günü Binali Yıldırım’ın AKP genel başkanı olmasıyla çözüldü. Fakat dün hafta açılışında TL üzerindeki baskının kısa süreli azalmasının ardından yeniden 3.00’e yaklaştık. Çünkü sadece genel başkanın belli olması diğer tüm belirsizliklerin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Şimdiki belirsizlik kaynağı ekonomiyi yönetecek ismin kim olacağı ya da değişmeden aynı mı kalacağı. Ayrıca kabinede önemli isim değişiklikleri olacak mı? Bunlara dair ipuçları dün gün boyu medyada yayınlandı. Önemli isimlerin kabine dışında kalabileceği konuşuluyor. Ali Babacan’dan sonra Mehmet Şimşek’in de kabine dışında kalabileceği yazılıyor. Ekonomiyi yönetecek ismin de değişikliğe uğrayabileceği söyleniyor. İşte bu beklentiler-belirsizliklerle geçen günde DolarTL gün içerisinde yeniden yukarı yönlü baskı altında kaldı dün. Bugün ise 3.00 seviyesi üzerinin yeniden test edildiğini izledik. 

Yeni kabinenin bugün açıklanması bekleniyor ki tam da TCMB’nin faiz kararının belli olacağı gün bugün ayrıca. O nedenle bugün yurt içi piyasalarda sert hareketlerin görülme olasılığını yüksek görüyoruz. Devamı içinse bir erken seçim olasılığının gündemde yeniden yer bulması, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları ise yeniden yurt içi siyasi belirsizlik unsurları olarak TL üzerindeki baskının sürmesine etki edecek diğer etmenler olacak. Bunlara bir de yapısal reformların uygulanmasına kararlılıkla devam edilip edilmeyeceğine dair şüpheleri de bahsedilen belirsizliklerin etkisi altında değerlendirirsek TL üzerinde oluşabilecek baskının daha fazla hissedilmeye başlayabileceğini söyleyebiliriz. 

Yurt dışı kaynaklı cevap olarak ise; bilindiği gibi ABD’den gelen olumlu veriler ve bölgesel FED yetkililerinin son konuşmalarına dikkat edecek olursak Haziran ayı için faiz artırım ihtimallerinin yeniden canlandığını söylemek mümkün.Bunu Dolar endeksinin yukarı yönlü hareketlerinden de anladık dün. Her ne kadar bizce Haziran ayında bir faiz artırım ihtimali düşük olsa da sonuçta piyasanın algısı Haziran ayını canlı tutuyor ve bu da Dolar’a olan talebi meydana getiriyor.

Toparlarsak; TCMB bugünkü toplantıyı yurt içindeki siyasi gelişmeler-belirsizlikler-beklentiler, yurt dışında ise artan FED faiz artırım beklentileri altında yapacak. Her ne kadar çekirdek enflasyondaki katılık sürse de manşet enflasyonda son iki aydaki düşüş eğilimi ile 75 baz puan indirim yapma esnekliği bulan TCMB, bu toplantıya önceki faiz indirim tarihlerindeki risk priminden daha yüksek risk primi ile girecek. Türkiye 5 yıllık CDS’lerinin dün 282 seviyesine kadar ulaştığını gördük ve bu seviye geçtiğimiz son iki aya göre oldukça yüksek noktada. Enflasyon görünümü ise Mayıs ayında baz etkisinin de ortadan kalkması, kurun yükselişi, petrol fiyatlarındaki toparlanmayla bozulabilir ve TCMB bu enflasyon sonucunu görmek isteyebilir. DolarTL’de ise volatilite, artan siyasi belirsizlik ve FED faiz artırım beklentileri ile Mayıs ayı başından bu yana yükselişte ve 3.00 seviyesi yakınlarında hareketler görülüyor. Kurun bulunduğu seviye de önceki iki faiz indirim kararının bulunduğu seviyenin oldukça üzerinde olduğundan TCMB’nin elini zorlaştıracak bir diğer gelişme olarak dikkate alınabilir. Diğer taraftan ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi bakanı Mustafa Elitaş ile birlikle Cumhurbaşkanı başdanışmanı Cemil Ertem ve Yiğit Bulut’un ortak noktada birleşen yorumları TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi yönünde.

Sonuç olarak TCMB’nin yurt dışı gelişmelerle birlikte işi bugün biraz zor görünüyor. Piyasalarca 25 ve 50 baz puan indirim yapılması yönünde beklentiler mevcut. Özellikle 50 baz puan indirim kararı DolarTL’de 3.00-3.05’e doğru hareketi başlatabilecek cinsten olabilir. 3.0600 ve 3.0750 son 8 ayın görülen en yüksek değerleri. Bu noktalar yeniden test edilmek istenebilir. Bugün bir faiz indirim kararı alınmasa da her halükarda var olan mevcut belirsizlikler ve risklerle birlikte kurun 3.00 ve üzerini test etme olasılığını yüksek görüyoruz. Bizim beklentimiz ise TCMB’nin bu toplantıya mahsus faiz indirimini erteleyebileceği şeklinde.

EURUSD 
Yeni haftanın ilk işlem gününe 1.12 seviyesinin hemen üzerinde başlangıç yapan EURUSD’de 1.1240 kademesinin test edildiği görüldü. Yukarı yönlü potansiyelin yetersiz kalmasının ardından yönünü aşağı çeviren parite, beklentileri karşılayamayan Euro Bölgesi PMI dataları ve FED yetkililerinden gelen şahin açıklamalarının etkisi ile kayıplarını genişletti. Ayrıca ABD’de Mayıs ayı Marki İmalat PMI verisinin 50.5 ile beklentilerin altında kaldı. Bugün Euro Bölgesi ZEW ekonomik güven anketi takip edilirken, ABD cephesinde yeni konut satışları verisi izlenecek. Gün içinde 1.1240 kademesinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.1275 direnci test edilebilir. Alımların hızlanması durumunda ise 1.1300 seviyesine yükselişler görülebilir. 1.1160 kademesinin altında kalınması durumunda 1.1130 ve 1.11 destek seviyelerinin test edilmesi beklenebilir. 
Destekler: 1.1160-1.1130-1.1100 
Dirençler: 1.1240-1.1275-1.1300

GBPUSD 
1.45 seviyelerinden geçtiğimiz güne başlangıç yapan GBPUSD’de 1.4550 seviyesine doğru yükselişler görüldü. Bölgesel FED başkanlarından gelen şahin açıklamalar ve İngiltere’de AB referandumunun getirdiği belirsizlik GBPUSD paritesinde 1.4450 kademelerine kadar geri çekilme yaşanmasına neden oldu. . Ayrıca ABD’de Mayıs ayı Marki İmalat PMI verisinin 50.5 ile beklentileri karşılayamadığı görüldü. Gün içinde 1.4430 seviyesinin altında kalıcılık sağlanması durumunda 1.4375 ve 1.4325 destek kademelerinin test edilmesi beklenebilir. Yukarı yönlü potansiyel oluşması durumunda 1.4530 direnç kademesi takip edilmelidir. Alımların hızlanması halinde 1.45780 ve 1.4630 seviyelerine yükselişler görülebilir. 
Destekler: 1.4430-1.4375-1.4325 
Dirençler: 1.4530-1.4580-1.4630

USDJPY 
BoJ Başkanı Kuroda yaptığı açıklamada bankanın para politikasının, kuru değil enflasyon oranını hedeflemekte olduğunu söyledi. Dün Japonya tarafından Nisan ayına ilişkin açıklanan ihracat verisi beklentilerin altında gelerek düşüşünü 7. aya taşıdı. Fakat Japonya ticaret dengesinin beklenti üzerinde açıklanması Yen’in değer kazanmasını sağladı. Yeni haftaya satıcılı başlangıç yapan USDJPY, geri çekilmelerini 109.40 seviyesi altına taşıdı. Yen, Dolar karşısında değer kazanımlarını sürdürmek isterse 108.90 ve 108.30 destek seviyelerine geri çekilme gösterebilir. Olası yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 109.90 seviyesi ilk direnç olarak karşımıza çıkmakta. İlgili seviye üzerinde potansiyel yakalanması durumunda ise 110.60 ve 111.30 direnç seviyeleri hedeflenebilir. 
Destekler:108.90-108.30-107.60 
Dirençler:109.90-110.60-111.30

USDTRY 
Haftanın ilk işlem gününe 2.9747 seviyesinden başlangıç yapan kur, önemli direnç görevi gören 100 saatlik hareketli ortalama seviyesinin kırılmasıyla yükselişlerine ivme kazandırarak yükselen kanal içine geri döndü. Dün konuşma yapan San Fracisco Fed Başkanı Williams’ın faiz artırımına ilişkin söylemleri kurun yükselişlerini destekledi. Yükselişlerini 2.99 seviyesi üzerine taşıyan kur, ilgili seviye üzerinde alım yönlü işlemlerin potansiyel yakalaması durumunda 3.0110 ve 3.0230 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 2.9870 ve 2.9750 destek seviyeleri izlenebilir. Bugün yapılacak TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında son dönemde artan volatiliteye karşın alınacak kararlar kur üzerinde etkili olabilir. 
Destekler:2.9870-2.9750-2.9590 
Dirençler:3.0110-3.0230-3.0440

EURTRY 
Yurt içinde yaşanan siyasi olayların etkisi TL üzerinde riskleri artırıyor. Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı dün 282 seviyesine yükselerek Mart ayı başından bu yana en yüksek düzeye ulaştı. Dün Mayıs ayına ilişkin açıklanan Almanya imalat PMI ve hizmet PMI öncü göstergeleri beklentilerin üzerinde gelirken, Euro Bölgesi PMI öncü verileri beklentileri karşılayamadı. Yeni haftaya alıcılı başlangıç yapan kur, yükselişlerini 3.35 seviyesi üzerine taşıdı. Kur ilgili seviye üzerinde yükselişlerini sürdürmek isterse 3.710 ve 3.3820 direnç seviyelerini hedefleyebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.3520 ve 3.3420 destek seviyeleri takip edilebilir. 
Destekler:3.3520-3.3420-3.3330 
Dirençler:3.3710-3.3820-3.3910

ALTIN 
Geride bıraktığımız hafta da açıklanan Fed tutanakları ve Fed üyelerinin şahin tonda konuşmaları Haziran ayına ilişkin faiz artırım beklentilerini yükseltirken yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan Altın’ın cazibesini azalttı. Altın 1243 seviyesine geri çekilmesi sonrasında haftanın son işlem günü Dolar endeksinin sakin seyretmesiyle yukarı yönlü fiyatlanma isteği gösterse de yükselişlerin 1260 seviyesinde sınırlı kaldığını gözlenmekteyiz. Geride bıraktığımız hafta da Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 21 ton artış göstererek yükselişlerini sürdürdüğü gözlendi. 
Dün konuşma yapan San Fracisco Fed Başkanı Williams, 2016 yılında 2-3, 2017 yılında 3-4 faiz artırımı beklediğini belirtti ve faiz artırımlarının zamanlamasının ekonomik verilere bağlı olduğunu bildirdi. ABD ekonomisinin tam istihdam düzeyinde olduğunu belirten Williams, enflasyonun gelecek bir ya da iki yıl içinde yüzde 2’lik hedefi yakalayacağını vurguladı. 
Yeni haftaya 1251 seviyesinden başlangıç yapan Altın, yukarı yönlü fiyat denemesini 1256 seviyesinde sonlandırarak satıcılı seyrini 1243 seviyesine kadar sürdürdü. İlgili seviyenin önemli destek görevi görmesiyle yönünü yukarı çeviren Altın, alımların hız kazanması durumunda 1255 ve 1261 direnç seviyelerini hedeflemek isteyebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1240 ve 1231 destek seviyeleri takip edilebilir. 
Destekler:1240-1231-1223 
Dirençler:1255-1261-1269

GRAM ALTIN 
Geride bıraktığımız haftada Fed toplantı tutanaklarının açıklanması sonrasında ons Altın’daki sert düşüşle birlikte gerileyerek haftayı 119.73 seviyesinde kapatmıştı. Yeni haftaya yukarı yönlü fiyatlanma isteğiyle başlayan gram Altın, kurda yaşanan yükselişin etkisiyle 120.47 seviyesinden işlem gördü. Düşüş trendinin etkisiyle ilgili seviye üzerinde potansiyel yakalamayarak başlattığı geri çekilmelerini ons Altın’da yaşanan düşüşün etkisiyle 119.56 seviyesine kadar sürdürdü. Ons Altın’ın toparlanması ve kurda yaşanan yükselişin etkisiyle gün içi kayıplarının bir kısmını telafi ederek 120.00 seviyesi üzerinde fiyatlanan gram Altın, alımların devam etmesi durumunda 120.50 ve 121.00 direnç seviyelerini hedefleyebilir. Olası geri çekilmelerde ise 119.40 ve 118.90 destek seviyeleri takip edilebilir.
Destekler:119.40-118.90-118.40 
Dirençler:120.50-121.00-121.50

GÜMÜŞ 
Geride bıraktığımız haftada Fed’in faiz artırım beklentilerin artması diğer emtialar da olduğu gibi Gümüş’te de satışları beraberinde getirdi. Gümüş, 16.33 seviyesine geri çekilmesi sonrasında gelen alımların etkisiyle yukarı yönlü fiyatlanma gösterse de yükselişlerini 16.64 seviyesinde sınırlandırdı. Yeni haftaya 16.45 seviyesinden açılış yapan değerli metal, Asya seansında alıcılı seyretse de satışların ağırlık kazanmasıyla 16.30 seviyesine geri çekildi. İlgili seviyeden toparlanma eğilimi gösteren Gümüş, fibonacci 50 referans seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 16.50 ve 16.77 direnç seviyelerini hedeflemek isteyebilir. Olası geri çekilmelerde ise 16.15 ve 16.00 destek seviyeleri takip edilebilir. 
Destekler:16.15-16.00-16.75 
Dirençler:16.50-16.77-16.90

HAM PETROL 
48.25 seviyelerinden haftanın ilk işlem gününe başlangıç yapan Ham Petrol, Kanada’da orman yangıları sonrasında tekrar üretime geçmesi ve İran’ın ihracatını artırmaya devam etmesi ile 47.50 kademelerine kadar geri çekilme yaşandı. Sonrasında gelen tepki alımlarının etkisi ile 48.00 seviyesinin üzerinde yükselişler görüldü. Bugün ABD’de API haftalık Ham Petrol stokları takip ediliyor olacak. Gün içinde 100 saatlik hareketli ortalamaya denk gelen 48.55 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 49.15 direnci test edilebilir. Olası geri çekilmelerde 47.20 ve 45.80 destek kademeleri takip edilmelidir. 
Destekler: 47.20-46.50-45.80 
Dirençler: 48.55-49.15-49.75

S&P500 
2050 seviyelerinden haftanın ilk işlem gününe başlangıç Yapan S&P500’te 2055 seviyesine kadar alımlar yaşandı. Fakat petrol fiyatlarında yaşanan satış baskısı ve FED yetkililerinden gelen şahin açıklamalar yukarı yönlü potansiyelin zayıflamasına neden oldu. Gün içinde 2052 kademesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 2060 ve 2070 direnç seviyelerine yükselişler görülebilir. Olası geri çekilmelerde 2037 ve 2032 destek seviyeleri takip edilmelidir. 
Destekler: 2037-2032-2021 
Dirençler: 2052-2060-2070

DAX30 
9930 seviyelerinden haftanın ilk işlem gününe başlangıç yapan DAX30’da geri çekilme yaşansa bile 9970 kademelerine kadar yükseliş gerçekleşti. Fakat beklentileri karşılayamayan Euro Bölgesi PMI verileri ve Bayer hissesinde yüzde 4’e yakın yaşanan kayıplar DAX30’da 9820 seviyesine kadar geri çekilme yaşanmasına neden oldu. Gün içinde 200 saatlik hareketli ortalamaya denk gelen 9925 kademesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 9990 ve 10070 direnç seviyelerine yükselişler görülebilir. Olası geri çekilmelerde 9750 ve 9685 destek kademeleri takip edilmelidir. 
Destekler: 9750-9685-9630 
Dirençler: 9925-9990-10070

-Venbey Yatırım

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap