Para girişi ne kadar devam eder?

ByCatzsB08qCAAAAAElFTkSuQmCC Para girişi ne kadar devam eder?
Büyümenin hızlanmasına ve enflasyon beklentilerinin yukarı çekilmesine rağmen faiz artırım beklentilerinin düşük kalması küresel sermayeyi tahvilden hisse senedine yönlendirmeye devam ediyor.
ABD hisse senetlerine ve gelişmekte olan borsalara para girişi hızlanıyor. EPFR verilerine göre ABD hisselerine para girişi 8,6 milyar dolar ile son üç ayın, gelişmekte olan borsalara giriş 8,6 milyar dolar ile son altı ayın en yüksek seviyesinde. Hisse senetlerine toplam giriş 18 milyar dolar ile Trump zaferi sonrasındaki en yüksek rakama ulaştı.
Geriden gelse de Türkiye verileri de benzer bir görünüm çiziyor. Borsa İstanbul’a geçen hafta 121 milyon dolar yabancı girişi varken, Devlet İç borçlanma Senetlerinden 256 milyon dolar çıkış görülüyor. Sene başından beri hisse senedine yabancı girişi 1 milyar doları aşarken, tahvilden 673 milyon dolar çıkış var.
Büyüme beklentisinin güçlenmesine paralel ABD piyasalarında tahvilden hisse senedine yönelmenin devam etmesini bekliyoruz. Gelişmekte olan piyasaları para girişinin devam edip etmeyeceği doların küresel olarak değer kazanıp kazanmayacağına bağlı belirlenecek. Güçlü ekonomik veriler ve Trump’ın vergi indirimi açıklamasına rağmen doların zayıflaması piyasalardaki yükselişi destekliyor.
Avrupa ve Asya borsalarındaki satışa paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı (-%0,3) bir açılış bekliyoruz. Ancak piyasalardaki yükseliş eğiliminin tersine döneceğine yönelik net bir işaret görmüyoruz.

 

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

17 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap