Para Biriminin Değer Kaybı ve Enflasyon

İthalat fiyatları üzerinden enflasyon ve dezenflasyon

İktisat literatüründe para biriminin değer kaybettiği denklemde, ithalat fiyatları üzerinden enflasyon, değer kazandığı denklemde ise dezenflasyon görülmesi bekleniyor. Harvard Üniversitesi’nden Gita Gopinath tarafından yapılan akademik çalışma durumun her ülke için aynı işlemeyeceğini gösteriyor. Burada ithalatın ne kadarlık kısmının dövizle yapıldığı sorusu oldukça önemli. Örneğin dünya ticaretinde önemli bir payı olan doların değer kaybetmesi ABD’de ithalat fiyatları üzerinden bir enflasyonu ortaya çıkarma ihtimali görece düşük. Çünkü ABD ithalatının önemli bir kısmı da dolar cinsinden yapılıyor.

 

Grafikte kurlarda yaşanan oynaklığın ithalat fiyatlarına etkisi gösteriliyor. Almanya ve Kanada hem enflasyonist hem dezenflasyonist tarafta en fazla etkilenmesi muhtemel ülkeler arasında geliyor.

156895-1 Para Biriminin Değer Kaybı ve Enflasyon

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap