Pair trade nedir?

Pair trade(ikili trade), piyasanın yönünden…

Pair trade(ikili trade), piyasanın yönünden bağımsız olarak, aralarında korelasyon bulunan iki farklı yatırım aracı arasında, belirli bir vade içerisinde, düşük performans göstermesi beklenen bir yatırım aracının satım, yüksek performans göstermesi beklenen  yatırım aracının alım yönünde , alım ve satım yönlü iki pozisyon açılarak yapılan alım satım stratejisidir. Bu stratejinin en önemli prensibi iki hisse senedinin de piyasadaki hareketlilik karşısında genelde aynı yönde tepki veren hisseler olması, fakat belirli süreler için farklı yönde hareket etmiş olması ve gelecekte tekrar aynı yöne hareketin devam etmesi beklenmektedir. Pair trade yapmak için bu iki hisse senedi arasında kısa süreli farklı iniş ve çıkış geçirmiş hisse senedi seçilir.  Nihai amaç tabiiki de kâr etmektir.

Bu alım satım stratejisiyle hedeflenen, piyasanın yönünden bağımsız yatırım yapılabilir iki varlığın belirli bir süre içerisindeki getirileri arasındaki performans farklarından faydalanarak düşük piyasa riski üstlenerek kâr elde etmektir.

Örnek olarak, fiyatların genel seyir yönünden bağımsız olarak, belirli bir vadede ABC hisse senedinin XYZ hisse senedine göre daha olumlu performans göstermesi yönünde beklentimiz mevcut olduğunu düşünelim. Bu iki hisse senedinin birbirleri arasındaki korelasyonun yüksek olduğunu varsayalım. Burada izlememiz gereken strateji ABC hisse senedini göstermesi beklenen yüksek performanstan dolayı alıp, XYZ hisse senedini ödünç piyasadan borçlanarak(açığa satış yaparak) iki taraflı bir işlem yapılır. Bu strateji ile ABC hissesinin XYZ’den daha fazla değer kaybetmesi ya da daha az getiri sağlaması durumunda ise bu işlemde stop loss seviyesine geri çekilme olabilir. Yatırımcı pair trade işlemine başlamadan beklenilen kar ve katlanılacak zarar miktarını önceden tespit eder.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap