Özelleştirmenin 5 yıldızı

universe1566162_960_720 Özelleştirmenin 5 yıldızı

Kamuda dev satış için ikinci perde açılıyor

geçen hafta yayınlanan Orta Vadeli Program’da 2016 yılının büyüme hedefini yüzde 3.2’ye düşüren hükümet, önümüzdeki dönemde bütçeyi rahatlatacak bir özelleştirme paketi hazırlığında. Aralarında Milli piyango, Türk petrol , Şeker Fabrikaları , otoyol ve limanlarında olduğu pek çok kurum özelleştirme kapsamında satışa çıkıyor. Hükümet , bir yılda özelleştirmeden 10 milyar TL bekliyor.

ÖZELLEŞTİRMENİN 5 YILDIZI 

MİLLİ PİYANGO : Son teklif verme tarihi 8 kasım 2016’ya ertelendi. Şartname alanlar arasında NET HOLDİNG ve ABD li ortağı SCİENTİFİC GAMES , Çorumlu kuyumcu Ahlatçı ve ERG Ortak Girişim Grubu, Hitay Grubu bulunuyor.

TP PETROL DAĞITIM AŞ : Teklif verme süresi 30 Eylül’de son buldu. Zülfikarlar holding Siyah Kalem Mühendislik, Termopet- Net – Cemil Direkçi Ortak Girişim grubu ve SBK Holding teklif verdi.

ŞEKER FABRİKALARI : Üretimi garanti altına almayan özelleştirme yönteminden vazgeçen hükümet , kamu şeker fabrikalarının pancar üreticisi ve şeker işçisine satışı için formül arayışında.

OTOYOLLAR KÖPRÜLER : 25 yıl süreyle işletme haklarının verilmesi

HES’LER VE LİMANLAR : Elektrik Üretim AŞ’ye 29 HES ve izmir Yük , İzmir Kruvaziyer ,Güllük , Çanakkale Kabaktepe , Gökçeada Kuzu ve Tekirdağ Yük Limanlarının özelleştirilmesi süreci başlatıldı.

09 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap