ÖTV indirimi borsaya yaradı

h8pJwxy8pvM2gAAAABJRU5ErkJggg== ÖTV indirimi borsaya yaradı

Mobilya ve beyaz eşyada yapılan vergi düzenlemeleri, borsaya da hızlı bir hareketlilik getirdi. Borsa İstanbul üzerinde işlem gören sektör hisseleri hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi.

Bakanlar Kurulundan ekonomiyi olumlu yönde etkilecek kararlar çıktı. Klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık makinası gibi beyaz eşya ve birtakım küçük ev aletleri üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi, 30 Nisana kadar sıfıra çekildi. Mobilyada da KDV 3 aylık süre için yüzde 18’den yüzde 8’e indi. Yapılan vergi düzenlemeleriyle birlikte, sektör hisseleri de harekete geçti.

Vergi indirimlerinin ardından ARÇELİK,VESTEL BEYAZ ESYA ve DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA hisselerindeki hızlı yükseliş dikkat çekti. VESBE 14.20 lira ile 14 ayın zirvesini görürken Arçelik hisseleri ise tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.Doğtaş kelebek mobilya hisseleri de günü 4 milyona yaklaşan işlem hacimle % 4 artış göstererek 1.77 seviyesinden kapattı.

Yapılan vergi düzenlemesiyle birlikte sektörde ortalama yüzde 25-30’luk bir hareketlilik sağlanacağı öngörülmekte.

05 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap