Ortadoğu Petrolüne Bağımlılık Azalıyor

ABD’de rafineriler daha fazla yerli tüketim taraftarı..

ABD’de kaya gazı girişimiyle birlikte arzın hızla artması Amerikalı rafinerilerin daha fazla yerli petrol kullanmasını sağlıyor. ABD Enerji Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre,  Ocak ayı itibariyle Amerikalı üreticilerin ham petrol ihtiyacının %85’ini ABD, Kanada ve Meksika’dan sağladığı görülebiliyor. Söz konusu oran 1986’dan bu yana en yüksek değere karşılık geliyor. Geçtiğimiz hafta itibariyle ABD’de petrol stokları 471.4 milyon varil seviyesine yükseldi. ABD’de petrol stokları 1930’dan bu yana en yüksek seviyede.

 

Frost&Sullivan petrol ve doğalgaz direktöri Carl Larry’nin ifadesinde göre, pek çok üretici ABD petrolünü ucuz olduğu için maliyetlerini düşürmek amacıyla kullanıyor. Diğer yandan, ABD’nin Suudi Arabistan’dan petrol ithalatı 788.000 varil/gün seviyesiyle Ocak ayı itibariyle beş yılın en düşük seviyesindedir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap