Orta Doğu’da Denklem Tekrar mı Değişiyor?

Orta Doğu’da Denklem Tekrar mı Değişiyor?

 

Son 1 aydır dolardaki düşüş ve Borsa’daki yükseliş devam ediyor. Anayasa değişikliğinin meclis genel kurulu’nda görüşüldüğü günlerde hızla artan dolar, 3,61 seviyelerine kadar geriledi. Bunun en büyük nedeni Orta Doğu’da bir denge değişikliğine işaret eden son gelişmelerde aranmalı.

 

ABD Başkanı Trump’ın son dönemdeki İran karşıtı girişimlerinden sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Orta Doğu ziyaretinde İran karşıtı bir söylem de bulunurak, üstü kapalı olarak İran konusunda ABD ile beraber hareket edileceğinin sinyallerini verdi aslında. 2 hafta önce İran’a karşı alınacak tavır ile ilgili ABD Başkanı nın telefon görüşmesi yaptığı ülkelere, geçen hafta Erdoğan bizzat ziyaret gerçekleştirdi.  Yaşanan bu son gelişmeler İran karşıtlığında şekillenen Orta Doğu denklemindeki eski düzene geri dönüş olduğunu göstermektedir. Son dönemde Rusya ile ilişkilerin de çok sessiz seyretmesi de bu gelişmeleri doğrular nitelikte görünmektedir.

 

Gelişmeler bu şekilde seyrederse Dolar’daki düşüş eğilimi önümüzdeki günlerde devam edecek gibi duruyor. Önümüzdeki dönemde ilişkilerin seyrini ve piyasaları belirleyecek en hassas konu Suriye’deki gelişmeler olacak. ABD ve Almanya ile ortak düzenlenmesi planlanan operasyonlarda, Türkiye için bölgedeki en hassas konu olan YPG nin devre dışı bırakılması ilişkilerin seyrinde en belirleyici unsur olacaktır.

 

20 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap