OPEC Toplantısına Doğru

5 Haziran 2015

Viyana’da 167. OPEC toplantısı 5 Haziran Cuma günü gerçekleştirilecek. Piyasa katılımcıları OPEC’in herhangi bir arz kesintisine gitmesini beklemiyor. OPEC arzı Aralık 2011’den bu yana 30 milyon varil/gün seviyesinde tutuyor. OPEC 27 Kasım tarihli toplantıda da arzı  değiştirmemişti.

 

Küresel büyüme görünümü ılımlı kalmaya devam etse de, petrol fiyatlarının yakın dönemde geri çekilmesi küresel ekonomik büyüme üzerindeki yukarı yönlü beklentileri artırıyor. Böylelikle de petrol arzında kesintiye gitmeyi gerektirecek bir ortam bulunmuyor. OPEC küresel ekonomik görünümü yakından izliyor. ABD’de hızla geri çekilen benzin fiyatları talebi artırabilir. Petrol sektörünün 2014 yılı ikinci yarısında petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten etkilenmiş olması ABD’de arz artışı beklentilerinin düşmesine neden oluyor. Bütün bu gelişmeler ışığında OPEC’den arz kesintisi yönünde bir karar gelmesi olası değil.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap