OPEC Gününde Piyasalarda Son Durum

1052921 OPEC Gününde Piyasalarda Son Durum

Piyasalar bugün OPEC’in resmi toplantısını takip edecek. Dün Arabistan’ın OPEC dışı ülkelerle yapılan toplantıya katılmaması ve toplantıdan sonuç çıkmadı. Bugün yapılacak olan toplantıda da üretim kısma ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir senaryo ’da petrol fiyatlarında geri çekilmeler yaşanabilir. İran ise üretim kısıntısına katılmayacağını ifade etti. Arabistan ise üretimin kısılması için İran’ın da buna katılması gerektiğini söylemişti. Bu beklentiler OPEC’in olası bir üretimi kısma konusunda anlaşma ihtimalini düşürüyor. Brent petrolü dünü % 1’in üzerinde satıcılı geçirdi. Yurtiçinde ise TL varlıklarının yatay görüntüsü sürüyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri haftaya pozitif başlasa da devamını getiremediler. Dolar TL paritesinin 3.4090 desteğinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Doların ise küresel olarak güçlü görüntüsünün devam ettiğini söyleyebiliriz. Doların güçlü görüntüsü ve ABD tahvil faiz oranlarının yüksek seviyesi altın fiyatlarını olumsuz etkiliyor. Bugün ABD’den açıklanacak olan PCE verisi altın fiyatlarının yönünde belirleyici olabilir. Endeksler ise yatay görüntüsüne devam ediyor. DAX endeksinde yükselişler % 0,12 ile sınırlı kaldı. S&P 500 endeksinde de benzer görüntünün olduğunu söyleyebiliriz. S&P 500 vadeli fiyatları dünü ortalama % 0,20 değer kazanımıyla geçirdi.

USDTRY ANALİZİ
ABD’den gelen büyüme rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanması sonrası Dolar TL paritesinde yükselişler sürüyor. Bugün ABD PCE verisi ve ADP istihdam rakamları ön plana çıkabilir. Teknik görünümde ise sakin bir seyir izlense de, Doların genel olarak 3.4040 seviyeleri üzerinde kaldığını görüyoruz. Dolayısıyla 3.4040-3.4000 aralığı üzerinde kaldığı sürece kurda yukarı denemeleri devam edebilir. 3.4330 direnci aşılırsa 3.4550 seviyesi gündeme gelebilir

EURTRY ANALİZİ
EURTRY paritesinde Avrupa’dan açıklanan veriler sonrası oynaklık sürüyor. Fakat hareketlilik artsa da, teknik olarak kurun yükseliş trendi üzerinde hareket ettiğini görüyoruz. Gün içerisinde Euro bölgesinde açıklanacak enflasyon ve Almanya İşsizlik oranı verileri takip edilebilir. 3.6150-3.6050 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece kurda yukarı gitme isteği devam edebilir. 3.6370-3.6510 ise direnç noktaları olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Avrupa Bölgesi’nde politik risk sürecinin yükselmesi ve ABD’den beklentilerin üzerinde açıklanan veriler EURUSD paritesinin gerilemesine neden oluyor. ABD PCE verileri paritenin yönünü etkileyebilir. Teknik görünümde ise parite tarafında kısa vadeli yükseliş kanalının oluştuğunu görüyoruz. Aşağıda 1.0587-1.0560 destek bölgesi üzerinde kalıcılık sağlanırsa bu yükseliş kanalı korunabilir. Ancak paritede yükselişlerin devam edebilmesi için 1.0655-1.0680 direnç noktalarının aşılması gerekebilir.

ALTIN ANALİZİ
Doların güçlü görüntüsüne bir miktar ara vermesi altın fiyatlarında tepki alımları ihtimalinin gündeme getirdi. Ancak, ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam rakamları belirleyici olabilir. Bugün ise ABD’de ADP istihdam ve PCE verileri takip edilecek. Teknik görünümde ise altın tarafında düşüş kanalının korunduğunu görüyoruz. 1196-1206 direnç bölgesi altında kaldığı sürece bu kanal korunabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1182-1175 destek noktaları olarak takip edilebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Petrol fiyatlarının gözü OPEC toplantısında olacak. OPEC’in üretimi kesme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. İran üretim kısıntısına katılmayacağını ifade ederken, Arabistan ise üretimin kısılması için İran’ın da buna katılması gerektiğini söylemişti. Anlaşma çıkmaması petrol fiyatlarının gerilemesine neden olabilir. Gün içerisinde TSİ ile 13:00’de başlayacak OPEC toplantısının saat 18:00 saatlerinde sonuçlanması bekleniyor. Günün en hareketli ürünü olmaya aday petrol tarafında zayıf görünümün devam ettiğini izliyoruz. Dün gece saatlerinde açıklanan haftalık API petrol stokları verisi 0.7 milyon azalış gösterdiğini belirtelim. Teknik görünümde ise petrol tarafında düşüş kanalı oluştuğunu izliyoruz. 46.5047.00 direnç bölgesi altında kaldığı sürece bu düşüş kanalı korunabilir. 44.85-44.35 ise destek noktası olarak dikkat çekiyor.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC’in açıklamaları Brent petrolü üzerinde belirleyici olacak. Dolayısıyla OPEC sonucuna göre belli başlı teknik seviyeler takip edilebilir. Yukarıda 49.00-49.90 direnç bölgesi olarak dikkat çekerken, 46.90-46.40 ise aşağıda destek bölgesi olarak ön plana çıkıyor.

-destek yatırım

30 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap