OPEC Arzı Artmaya Devam Ediyor

En büyük üç üye arzı Mayıs’ta artırdı.

OPEC’in en büyük üyeleri petrol fiyatları zayıf seyretmesine rağmen arzı artırmaya devam ediyor. Suudi Arabistan, Irak ve BAE küresel petrol üretiminin %18’ine karşılık geliyor. OPEC üyeleri 5 Haziran’da arzı 30 milyon varil gün seviyesinde sabit tutmuş zayıf fiyatlara rağmen pazar payını korumak maksadıyla sürdürdüğü politikayı devam ettirmişti. Petrol fiyatlarının Ocak ortasından bu yana %45 yükselmesi EIA tarafından rapor edildiği üzere benzin ve dizel arzında sıkıntılara yol açmıştı.

126373-1 OPEC Arzı Artmaya Devam Ediyor

Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın petrol üretimi 10.25 mb/d seviyesindedir.  Nisan’da ise söz konusu üretim 10.16 mb/d seviyesindeydi. Küresel petrol arzı ise ilgili dönemde 96 milyon varil/gün seviyesindeydi. Diğer yandan küresel petrol talebinin beklenmedik ölçüde güçlü olması da yakın dönemde petrol fiyatlarını destekleyici bir unsur olarak görülüyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap