Logo reklamı

Önemli Şirket Haberleri

Aselsan (ASELS): Şirketin çıkarılmış sermayesinin 1 milyar TL'den 1,14 milyar TL'ye çıkarılması sebebiyle ihraç edilecek 140mnTL nominal değerli 140mn adet payın halka arz fiyat aralığının, Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından, başvuru tarihinden önceki iş gününden başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına uyarlanması suretiyle tespit edilen baz fiyata +/- % 20 uygulanarak belirlenen ve tarafımıza bildirillen fiyat aralığı içerisinde kalmak üzere, 1 TL nominal değerli pay için halka arz fiyat aralığının 21,35 TL - 26,00 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Borusan Mannesmann Boru; Borusan Yatırım ve Pazarlama (BRSAN, BRYAT, Nötr): 22 Mayıs'ta internet sitelerinde ve ardından sosyal medyada "Borusan da yeniden yapılandırma istedi" adlı asılsız haber ile ilgili olarak ana kuruluşları Borusan Holding A.Ş. tarafından sosyal medya ve basın kanalıyla kamuoyuna yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

"22 Mayıs Salı akşamı internet haber sitelerinde ve sosyal medyada dile getirilen "Borusan da yeniden yapılandırma istedi" iddiası tamamen asılsızdır. Borusan Grubu bugüne kadar hiçbir banka ile borç yapılandırması kapsamında hiçbir görüşme yapmamıştır. Grubumuzun böyle bir ihtiyacı da yoktur. Kim tarafından ileri sürüldüğü belli olmayan bir iddia ile yapılmak istenen toplam cirosu 17,1 milyar TL olan ve 9.000 kişiye istihdam sağlayan grubumuza zarar vermektir."

Halkbank (HALKB, Öneri "AL", NNötr): Halkbank dün Kamu Aydınlatma Platformu'na şu açıklamayı bildirmiştir: "Bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD'li yetkili kurumlar tarafından Bankamıza önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı anlaşılmaktadır. 16 Mayıs 2018 tarihinde ABD'de karara bağlanan davada Bankamız taraf olmadığı gibi Mahkeme tarafından Bankamız hakkında alınmış herhangi idari veya mali bir karar bulunmamaktadır. ABD'nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumlar tarafından da Bankamıza iletilen herhangi bir ceza bildirimi söz konusu değildir.Ülkemizin önemli kurumlarından biri olan Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte sosyal medya hesapları üzerinden haksız haber ve yorumların yapılması Bankacılık Kanununun "İtibarın Korunması" başlıklı madde hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir."
İndeks Bilgisayar (INDES, Nötr): Şirket payllarının geri alımının gerçekleştirilmesine, geri alım için ayrılacak fonun en fazla 10mn TL olarak belirlenmesine ve geri alınacak pay adedinin bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine bu konuda Şirket Yönetiminin yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

Otokar (OTKAR, Öneri "TUT", Sınırlı Pozitif): Şirket ile Kazakistan Engineering Şirketi arasında Kazakistan'da zırhlı araç üretiminin yapılmasını öngören iş birliği memorandumu imzalandı.

Turkcell (TCELL, Öneri "EKLE", Nötr): Şirket tarafından bağlı ortaklıklar lehine verilen teminat ve kefaletlerin toplamı 31 Mart 2018 tarihli bilançodaki aktif toplamının %11,8'ine ulaşmıştır.
Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Nötr): Şirketin Manisa OSB'de 750 bin adet/yıl çamaşır makinesi ve 750 bin adet/yıl kurutma makinesi üretim kapasitesi ile kurduğu yeni üretim tesisinin kurutma makinesi bölümünde Nisan ayında başlayan test üretim çalışmaları tamamlanarak, Mayıs ayı itibarıyla seri üretime geçildiği duyurulmuştur. Çamaşır makinesi bölümünde ise test üüretimi devam ettiği, seri üretime Haziran ayında geçilmesinin planlandığı açıklanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Havacılık: 3. Havalimanı inşaatının ilk fazının tamamlanabilmesi için bankalardan 1 milyar EUR ek kredi alındı. Alınan kredi tutarı böylece 5,5 milyar EUR'ya ulaştı. Bloomberg'in yeni borçlanma planını bilen dört kişiye dayandırdığı haberinde 3. Havalimanı'nın ilk fazının tamamlanabilmesi için bankalardan 1 milyar EUR (1,2 milyar USD) ek kredi alındı. Alınan kredi tutarı böylece 5,5 milyar EUR'ya ulaştı. (Kaynak: Bloomberg)

Rekabet Kurulu: Kurul, Koç Hissedarları (Koç Holding A.Ş., Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş., Semahat ARSEL, Suna KIRAÇ, Rahmi Mustafa KOÇ, Ömer Mehmet KOÇ, Ali Yıldırım KOÇ) ile Russell Square Holding B.V. tarafından Ingage Digital Pazarlama Hizmetleri A.Ş. üzerinde ortak girişim kurulması işlemine izin verdi.

Ayrıca, Rekabet Kurulu, T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Vakıf Katılım Bankası A.Ş. ve Ziraat Katılıım Bankası A.Ş. arasında imzalanan ikili anlaşmalar yoluyla anılan bankaların sahip oldukları ATM'lerin, müşterilere ilave bir komisyon yükü getirmeksizin söz konusu banka müşterilerinin ortak kullanımına açılması işlemine 4054 sayılı Kanun'un 5. maddesinde sayılan koşulların tamamını sağlaması nedeniyle, bireysel muafiyet tanınmasına karar verdi.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Fibabanka: Banka kanuni takip hesaplarına intikal etmiş kurumsal, ticari, kobi, mikro, tarım ve bireysel segmentlerinde toplam 71,6mn TL tutarındaki kredi portföyü 1,9mn TL bedel karşılığında satıldığını duyurmuştur.

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*