Logo reklamı

Önemli Şirket Haberleri

Vakıfbank (VAKBN, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Vakıfbank'ın 2018 yılının ilk çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %16,7 oranında artarak 1.051mn TL olmuş ve hem bizim beklentimiz olan 918mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 933mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, net ücret ve komisyon gelirleri ile ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız...

Bim (BIMAS, Öneri "TUT", Nötr): Şirketin CFO'su Haluk Dortluoğlu bugün Bloomberg HT'ye yaptığı açıklamalarda Mısır'da genel olarak istenen seviyenin gerisinde olunduğunu, İran'ın cazip bir pazar olduğunu ancak perakende için kısıtlama kararı alındığını ve fırsat çıkarsa inorganik büyümeye açık olduklarını bildirdi
Denizbank (DENİZ): Sberbank ve Emirates NBD, Denizbank satışı için anlaştı. Emirates NBD, Denizbank'ı 3,2 milyar dolara Sberbank'tan aldı. Denizbank'ın %99.85'ininn Emirates NBD'e satışı işleminin 2018 yılı içinde tamamlanması bekleniyor (Kaynak: Bloomberg). Dün kapanışı itibariyle Denizbank borsada yaklaşık 5,7 milyar dolar piyasa değeriyle işlem görüyordu. Satış fiyatının bu fiyatın oldukça altında kalması halka açıklık oranı sadece %0,15 olan hissede baskı oluşturabilir. Satış fiyatı Mart sonu defter değerine göre o günkü kurlarla hesaplandığında yaklaşık 0,92x defter değerine denk gelmektedir. 

Doğtaş Kelebek Mobilya (DGKLB, Nötr): Doğtaş Kelebek Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, şirket bünyesini daha çevik ve çalışma anlayışını daha ilerilere taşıyacak bir yapıya dönüştürmek amacıyla Doğtaş ve Kelebek markalarını organizasyonel olarak birbirinden ayırma kararı alınmıştır. Her iki marka için de ayrı iki Genel Müdür atanmasına karar verildi.

Enka İnşaat (ENKAI, Öneri "EKLE", Sınırlı Pozitif): Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve Aloreen Investment Ltd. (Terminal Investment Limited Holding S.A. ve Misnak International DWC - LLC iştiraki) aarasında Umm Qasr Basra Çok Amaçlı Terminal, Konteyner Terminal Sahası 5, Rıhtım Duvarı ve Deniz İşleri projesi imzalanmıştır. Irak Basra'da Umm Qasr Limanı içerisinde yer alan projenin mühendisliği ve inşası Enka tarafından yapılacak olup, toplam 74 milyon ABD Doları olan ve 14 ayda tamamlanması öngörülen proje beton bloklu rıhtım özelliği taşımaktadır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr): Şirket, çıkarılmış sermayesinin 820mn TL'den 858mn TL'ye artırılmasıyla ilgili olarak SPK'ya başvuru yapılmıştır.

Türk Telekom (TTKOM, Öneri "AL", Sınırlı Pozitif): Konuya yakın 5 kaynağın Bloomberg'e verdiği bilgiye göre Otaş'a kredi veren bankalar ve diğer taraflar yaklaşık 4,75 milyar dolarlık kredinin çözümü için Salı günü İstanbul'da bir araya gelecek. Kaynaklara göre toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları, danışmanlık firmaları katılacak. 3 kaynağın verdiği bilgiye toplantıda, Otaş'a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni bir şirkete devredilmesinee yönelik bir plan görüşülecek. Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak. Türk Telekom ve Otaş konuya ilişkin Bloomberg'e yorum yapmadı. Otaş'a verilen kredide Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. (Kaynak: BusinessHT)
SEKTÖR HABERLERİ

Konut: Ziraat Bankası öncülüğünde bazı bankaların faizi yüzde 0.98'in altına çekmesi sonrası konut sektörünün 3 önemli temsilcisi KONUTDER, GYODER ve İNDER üyesi 41 firmanın başlattığı 'yüzde 5 peşinat, yüzde 20 indirim' kampanyasında 6 gün geride kaldı. Salı günü başlayan kampanyada bugüne kadar 2 bin konut satıldığını ve 1-1.5 milyar lira arası bir ciro rakamının ortaya çıktığını açıklayan İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bu rakamın beklentilerinin çok üzerinde olduğunu ve bu nedenle kampanyada hedef büyüttüklerini duyurdu. Durbakayım, yaptığı açıklamada, "Kampanya tahminimizden çok daha fazla ilgi gördü. Kampanyaya katılan firmaların saatış ofislerinde büyük bir hareketlilik yaşandı, telefonlarında kilitlenmeler oldu. Demekki kampanya doğru bir şekilde yapılmış" şeklinde konuştu. Durbakayım, kampanyadaki satışların görülmesi sonrası 4 firmanın daha kendilerine katıldığını ifade ederek, toplam katılımcı firma sayısının 45'e çıktığını bildirdi. (Kaynak: Dünya)
 
DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları (KUYAS): Kuyaş'ın bağlı ortaklığı Büyükartı İnşaat ve Yatırım A.Ş' nin ortaklarından, Büyük Artı Gayrimenkul Yatırım A.Ş.(Eski ismi ile Büyükartı İnşaat Mimarlık Dekorasyon ve Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.) %36 hissesinin %6' sını Burker Tekstil İnşaat Pazarlama San. ve Tic. Ltd. Şti'ne ve %30' unu EK Group İnşaat Anonim Şirketi' ne devir etmiştir. KUYAŞ hisse oranının değişmediği devir işlemleri dün itibariyle tamamlanmıştır. 

 

 

 

Ziraat Yatırım

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*