Önemli Şirket Haberleri

Akbank (AKBNK, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda, 1 yıllık dönem içerisinde yurt dışında toplamda 6 milyar USD veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar borçlanma aracı ihracı yapılması kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve diğer yetkili merciler nezdinde başvuruların yapılarak gerekli izinlerin alınmasını ve diğer her türlü yasal işlemin ikmalini teminen Genel Müdürlüğe yetki verilmesine karar veriildiğini duyurmuştur.

Odaş Elektrik (ODAS, Nötr): ODAŞ Grubunun dikey entegre iş modeli kapsamındaki uzun dönemli stratejik planlarına paralel olarak grubun bünyesinde yer alan 340 MWm/330 MWe kurulu güçteki yerli kömüre dayalı baz yük termik santralinin yakın bir süreçte devreye girmesi ile birlikte, grubun elektrik perakende satış portföy büyüklüğünü güçlendirmek için Şirketin %100 oranında bağlı ortaklığı konumunda bulunan ODAŞ Enerji Elektrik Perakende Satış A.Ş. ile 2M Enerji Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. (2M Enerji) arasında 2M Enerji’nin sahip olduğu tüm portföyün (Toplam: 7.000 aktif sayaç) ODAŞ Enerji Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye devredilmesi hususunda anlaşmaya varılmıştır.

 

Pegasus (PGSUS, Sınırlı Pozitif): Şirketin Genel Müdürü Nane, bu yıl taşıdıkları yolcu sayısının 27mn olmasını öngördüklerini belirterek, “2018 yılında 30mn yolcu taşımayı hedefliyoruz.” dedi. 3.Havalimanı’nda 29 Ekim 2018 yılında ilk 2 pistin açılacağını hatırlatan Nane, “3. pist 16 ay sonra devreye ggirecek, 4. pist 90mn yolcu olunca açılacak. Bizim öngörümüz 3. Havalimanı’nda ilk 2 pist açılınca çok büyük bir fırsat çıkmayacak, ancak 3. pistin yapımıyla beraber bize orada ciddi fırsatlar doğacağına inanıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

 

Teken Holding (TKFEN, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Grup şirketlerinden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. ile TSGI Mühendislik İnşaat Limited Şirketi arasında Niyet Protokolü imzalandığı duyurulan, Aliağa-İzmir’de yapımı sürmekte olan Star Rafinerisi “Coker Ünitesi”nin elektromekanik işleri projesinin toplam 155mn USD bedelle birim fiyatlı olarak inşa edilmesi ve 19 ay sonunda teslim edilmesi konusunda nihai sözleşme imzalanmıştır.

 

Zorlu Enerji (ZOREN, Nötr): Zorlu Enerji’nin %100 bağlı ortaklığı olan Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ihraç etmeyi planladığı azami 500mn TL tutarındaki borçlanma araçlarının anapara ve/veya kupon ödemelerine ilişkin ödeme yükümlülüklerinin ilgili şirketler tarafından garanti altına alınmasına karar verillmiştir.

 

Ziraat Yatırım

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap