On Yılda On Dünya Markası Yaratma Hedefine Devam

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Hedef ülke bazlı destek yaklaşımına geçildi. Yeni destek kalemleri eklendi.

TURQUALITY® Programında hedef ülke bazlı yeni yaklaşıma ilişkin Tebliğ 01 Haziran 2017 tarihli ve 30083 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Getirilen yeni düzenleme ile TURQUALITY® programında yer alan firmalar açılacakları her bir yeni ülke için 5 yıl süresince desteklerden faydalanabilecekler. Yeni ülke başına 5 yıl boyunca destek olarak nitelenebilecek bu yeni anlayış ile firmaların pazar çeşitlendirmesine gitmeleri hedefleniyor. Ayrıca, firmalar yeni ülkeye açıldıkları müddetçe anılan Programda kalmaya ve desteklerden yararlanmaya devam edecekler. Diğer taraftan, TURQUALITY® programı desteklerinden biri olan yurtdışı fuar katılımlarında ise yeni ülke kriteri aranmayacak. Firmaların TURQUALITY® Programı içerisinde kalıp kalmayacağı yıllık performans değerlendirmeleri ile belli olacak.

Yapılan mevzuat değişikliği ile bazı yeni faaliyetlere ilişkin kalemler de destek programına dahil edildi. Ürün geliştirme konusunda istihdam edilecek mühendis giderleri, ürün teşhir seralarının kira giderleri, depolama hizmetlerine ilişkin giderler, marka tescil yenilemesi ile özellikle ilaç sektörünün talepleri doğrultusunda yurtdışı pazarlara girişte zorunlu olan ruhsatlandırma ve klinik test giderleri destek kapsamına alındı.

Getirilen başka önemli bir yenilik ise TURQUALITY® programında yer alan firmaların Ekonomi Bakanlığınca sunulan diğer birçok farklı destekten faydalanabilmeleri oldu. Firmalar bundan böyle TURQUALITY® destekleri ile eşzamanlı olarak Türkiye Ticaret Merkezi (TTM), yurtiçi fuar katılımı, Türk Eximbank ile birlikte yürütülen finansman destekleri, UR-GE, küresel tedarik zinciri, ticaret heyeti ve ileri teknolojili şirket satın alma desteği gibi desteklerden faydalanabilecekler.

01 Jun 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap