Olası Yunan Temerrüdü ve Kaybedenler

Syriza kreditörlerle yeniden görüşebilir.

Yunanistan’da politik arenada gelişmeler son dönemde oldukça hareketli olmaya devam ediyor. Üçüncü turda da Cumhurbaşkanı seçemeyen parlamento resmen feshedildi. 25 Ocak’ta ise erke seçimlere gidilecek. Seçim yarışını populist ve kemer sıkma karşıtı Syriza %3 önde götürüyor. En son 5 ankete ilişkin sonuçlar hakkında notumuz bilgi verebilir.

 

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/83591/syrizanin-kesin-zaferi-bekleniyor

 

Syriza parti programında açıkça, kreditörlerle yeniden görüşülmesi konusunda ısrarcı tutumunu sürdüreceğini ifade ediyor. Yunanistan’ın Euro’dan çıkma olasılığı görece düşük bir olasılık olsa da, kreditörle yeniden masaya oturulması durumu daha yüksek bir ihtimal görülebilir. Yunanistan’ın hali hazırda 322 milyar Euro olan kamu borcunun kimlere olduğu hususu önemli. Kaybedenlerin kimler olacağını incelemek gerekiyor.

 

Toplam kamu borcunun %17’si özel kreditörlere, %62’si Euro Bölgesi ülkelerine, %10’u IMF’ye, %8’i ECB’ye olmak üzeredir. Yunanistan Mayıs 2010’da gerçekleştirilen ilk yardım paketi kapsamında 53 milyar Euro almıştı.

 

Aşağıda yer alan figür Yunanistan’ın olası temerrüdünde etkilenmesi beklenen ülkeleri gösteriyor. Yunanistan’dan en fazla alacağı olan ülkelere bakıldığında, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın ilk sıraları aldığı görülüyor. Almanya’nın “kemer sıkma” konusundaki hassasiyeti 60 milyar Euro’luk alacaktan da ileri geliyor olabilir.

45643-on Olası Yunan Temerrüdü ve Kaybedenler

GSYH payına göre bakıldığında ise, Portekiz, Güney Kıbrıs, Slovenya, Malta, İspanya ve İtalya’nın ilk sıraları aldığı görülüyor. Yani Yunanistan’dan alacaklarının GSYH içindeki payı en yüksek olan ülkeler bunlar. İlgili ülkelerin “olası temerrüt” durumunda fazlasıyla etkilenmesi mümkün gözüküyor.

 

En fazla sesi Almanlar çıkarmasına rağmen, sessiz çoğunluğun bu durumdan “daha fazla” etkilenmesi olası gözüküyor.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap