Okan Böke ile Haftaya Kısa Bakış

Hafta hiç şüphesiz alışkanlık olarak yurt…

Hafta hiç şüphesiz alışkanlık olarak yurt dışında Tarım Dışı İstihdam’a içeride ise Cuma açıklanan Enflasyon rakamlarına endekslenmişti. Geçtiğimiz hafta ki kısa notumda Türkiye için enflasyon rakamlarının bu sefer ileriye dönük faiz beklentilerimizi şekillendirmek adına Tarım Dışı İstihdam’dan daha önemli olduğunu savunmuştum. Ciddi manada en azından beni şaşırtacak kadar düşük (6,58%) gelen Tüketici Enflasyon rakamı ile beraber devem etmesi olası faiz indirimlerinin ilk sinyalini aldık, üzerine de az sonra bahsedeceğimiz Tarım Dışı İstihdam rakamı da fena bir sürpriz yapınca, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TCMB’nin eli Haziran toplantısında 50 BP kadarlık bir üst bant ve belki de 25 BP politika faizinde bir indirim için çok ama çok rahatladı.

Günün gerçek belki de son 3 yılın en büyük sürprizi ise 160,000 artması beklenen istihdamda ki artışın 38,000 ile sınırlı kalması oldu. İşsizlik oranı katılımın az olması sebebi ile 4,7%’e gerilerken piyasa tarafından çok da kaale alınmadı. Gelirlerde ki artış ise enflasyon yaratabilme adına en azından olumlu sayılabilecek bir seviyede gerçekleşti (greve bağlı 50,000 kayıp var).

ABD Merkez Bankası, FED’den 15 Haziran ve/veya 27 Temmuz toplantısında bir faiz artışı bekleyen zümre herhalde uzun bir süre konuşmadan önce dilini ısırmayı öğrenmiştir. ABD’de var olan tek kumdan kale olan istihdam da yerle yeksan oldu.  Haziran’da Brexit bahanesi ile ileriye atılan ve Temmuz’da beklenti yaratılan FED faiz artışı gerçekten başka bir bahara belki de 2017 Bahara kalmış gibi. Bunun fiyatlamasını en net 10 yıllık ABD tahvillerinde gördük, 10 yıllıklar yüzde 1,82 bileşiklerden yüzde 1,70’lere geriledi. 

Öte yandan TCMB, Haziran ayında yukarıda da belirttiğim gibi 21 Haziran’da yani FED’den sonra toplanacak, bu da dediğim gibi FED’I ‘gör ve hareket et’ politikasını gayet kullanışlı hale getirecek. Temmuz ise tam tersi, TCMB ayın 19’unda faiz kararını açıklayacakken FED ise 27’sinde toplanıyor, ancak çok büyük değişiklikler olmaz ise FED’de mevcutu korur ve bu da bize bir 25-50 BP’lık indirim için imkan yaratır. Tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’e olduğu gibi Türkiye’ye de ilaç gibi gelen bir veri ile haftayı kapadık.  BIST-100 7 günlük yüksek olan 79,105 seviyelerini haftaya test edebilir, Şahsen bu gelişmelerden sonra ağırlıklı uzun kağıda girdiğini gördüğümüz yabancıların artık kısa Türk kağıtlarına da ilgi gösterebilir diye düşünüyorum. USD/TRY’de ise 2,9000 TRY/USD altında fiyatlar yeni longların kısa stoplar ile oluşturulmaya başlanacağı seeviyeler olduğunu sanmaktayım.

Altın nefes aldı ve faiz artışı korkusu ile 1200 altini da gören ounce tekrar 1250 direncini deneme savaşlarina başladi, her ne olursa olsun 1280 USD/ounce direncinin kolay kırılmayacağını düşünüyorum. 

Brexit olayı ise zaten yaklaştıkça (23 Haziran referandumu) volatilite artıyor, ama son anketlere göre ve kamu desteği ile çıkışın zor olduğu anlaşıldıkça GBP/USD long pozisyonlar cazibesini korumaya devam ediyor.  Nisan ortalarından beri 1,4400 USD/GBP oldukça sağlam duruyor ve kolay kolay da kırılmayacak gibi. Referandum sonrası 1,5000 ilk hedef eğer bir sürpriz yaşanmaz ise.

Hiçbir netice çıkmasını beklemediğimiz 2 Haziran OPEC toplantısı bizi şaşırtmadı ve Brent tüm haftayı USD 1 aralığında 49,50-50-50 USD/varil aralığında geçirdi. Biz bence bu saatetn sonra bu seviyelere alışmalı ve bu fiyatların Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini düşünmeliyiz. 

ECB toplantısı için de zaten ‘non-event’ demiştik ve Draghi de bizi şaşırtmadı.  Önümüzdeki hafta Pazartesi günü Yellen’in konuşması ile başlayacak ve aradaki bir dizi veriye rağmen (fazla önem arz etmiyorlar) Cuma Michigan Üniversitesi Güven Endeksi ile nihayete erecek. EUR/USD paritesinde ise haftanın son günü gelen ve hayal kırıklığı yaratan ABD Tarım Dışı İstihdam verisi oldukça etkili oldu; Mayıs sonunda gerek FED yetkililerinin peşi sıra faiz artışı ile alakalı konuşmaları ve piyasa beklentileri ile 1,1100 USD/EUR altını deneyen parite sert bir yükseliş ile 1,1350 yükseklerini denemeye başladı. Yükseliş hareketinin 1,1420 ile sınırlı kalacağını ve orta/uzun vadede USD’nin tekrqr 1,1000 seviyelerine kadar güç kazanacağını tahmin ediyorum.

Herkese sağlıklı ve başarılı bir hafta diliyorum.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap