Ogün Koçer

full Ogün Koçer

Bütün teorileri unutun

Kapitalist ekonominin bütün teorilerini unutun.

Borsa, faiz, kur arasında süregelen birbirlerinin arasındaki ilişkiyi anlatan tüm teorileri unutun. O kadar dinamik ve farklı bir piyasa döngüsü yaşamaya başladık ki; burada yaşananları artık var olagelen teorilerle açıklamak olanaksız.

 

Normalinde burada şöyle yazmam gerekiyordu. hisse piyasalarının 10,06,2016 tarihini baz alırsak ana destek ve direnç noktaları: Hisse piyasasının ana destek noktası 76,100 ana direnç noktası ise 79,100 bu seviyeler ana noktalar. Teknik bazda bakıldığında bu noktalar aşırı önem taşıyor.

Teknik olarak bakmak işin en kolay yolu. Ancak burada yazı yazmanın bundan daha fazlası var. Ekonominin temel teorilerinin tümüyle geçersizleştiği bir piyasayı sadece geçmişe dönük verilerle yorumlamak; yapmak istediğimizi değersiz kılar. Bu nedenle tüm bunların dışında hisse piyasaları belki tersten okuyarak değerlendirmek lazım.

Eskiden borsa piyasalarını yorumlarken kura ve faize bakıyorduk. Şimdi ise onlarca farklı değişkenin onlarca versiyonuyla hareket eden bir piyasa izliyoruz. Amerika daki verilerden Güney Afrika para piyasalarına, petrol fiyatından Rusya  ile oluşan krize, altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan AB ile olan ilişkilere kadar her veri piyasada dalgalanmalara yol açıyor. Şimdi işte klasik anlamda yorumlamanın dışına çıkmamız gerekiyor. Bütün teorileri unutun derken bunu anlatmaya çalıştım.

Teknik göstergelerle birlikte tüm bu değişkenlerin birlikte yorumlanması gerekiyor. İşte tüm bunları piyasayı etkileyebilecek tüm değişkenleri elimizden geldiğince yazmaya çalışacağız.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap