Norveç Petrol Fonu hisse senedi almayı planlıyor

t_norve%20_432654796742 Norveç Petrol Fonu hisse senedi almayı planlıyor

İş Yatırım, sabah raporunda Türkiye’ye de yatırım yapan 874 milyar dolar büyüklüğe sahip Norveç Petrol Fonu’nun, yeni hisse senedi alım pragramını değerlendirdi.

Doların güçlendiği hisse senetlerinin yükseldiği ve tahvillerin değer kaybettiği küresel dalga devam ediyor. Avrupa ve Amerika’dan gelen güçlü PMI verileri büyüme ve enflasyon beklentilerini besleyerek tahvilden hisse senedine yönelişi destekliyor.
Tahvilden Hisse senedine yönelme eğilimini destekleyen bir açıklama Norveç’ten geldi. Norveç Petrol Fonu hisse senedi ağırlığını %60’tan %70’e çıkarmayı planlıyor. Bundan bize ne demeyin. Fonun büyüklüğü 874 milyar dolar ve hisse senetlerine ayrılacak ilave kısım 87 milyar dolara denk düşüyor.
Norveç Petrol Fonu 2015 sonu itibariyle Türkiye varlıklarında 890 milyon dolarlık hisse 3 milyar dolarlık tahvil taşıyor. Varlık dağılımındaki değişiklik Türkiye ağırlığının korunması durumunda hisse senedinde 150 milyon dolarlık alışa tahvilde 750 milyon dolarlık satışa yol açabilir.
Norveç Petrol Fonu’nun varlık kararındaki değişiklik dünya ve Türkiye için önemli bir sinyal. Vikinglerin açtığı yolu Samuraylar, Terracottalar, Arap atlıları izlerse tahvillerin değer kaybettiği ve hisse senetlerinin değer kazandığı mevcut konjonktür bir süre daha devam edebilir.
Ancak Norveç Devlet Fonu’nun getiri performansının çok da parlak olmadığını belirtelim. 1998 -2018 döneminde fonun yıllık ortalama dolar getirisi %5,8 oldu – 1998 yılında 30 yıllık ABD devlet tahvili %5,5 civarındaydı. Fonun varlık dağılımı ile ilgili yaptığı son büyük değişiklik 2007 yılında küresel krizden önce hisse senedi ağırlığını %40’tan %60’a çıkarmaktı.

İş Yatırım

25 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap