Nijerya’da Petrol Reformu Gerekiyor

Günde 250.000 varil petrol kayboluyor.

Petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte kaybedenlerden biri de Nijerya’dır. Ülkede hükümet gelirlerinin üçte ikisi petrol gelirlerinden ileri gelmektedir. Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasında her gün 250.000 varil petrolün kaybolduğunu veya çalındığını açıklamıştı. Nijerya Ulusal Petrol Şirketi dört ayrı rafineride günlük 445.000 varil petrol üretimi gerçekleştiriliyor. Görünen o ki, Nijerya’da petrol üretiminin önemli bir kısmı kayboluyor. Nijerya MB eski Başkanı Lamido Sanusi’nin 2014 yılı sonunda açıkladığı üzere petrol fiyatlarının Haziran – Aralık 2014 kesitinde %50 düşüşünün ulusal petrol şirketine zararı 20 milyar dolar seviyesindeydi.

 

Nijerya ulusal petrol şirketinde yaşanan yolsuzlukların önlenmesi ve daha etkin bir denetim mekanizması kurulması amacıyla New York merkezli National Resource Governance Institute tarafından 4 Ağustos itibariyle bir rapor yayınlandı. Yolsuzluk risklerinin önlenmesiyle birlikte petrol gelirlerinin ülkeye faydası artırılabilir.

 

Grafikte turuncu renkle Nijerya Petrol üretimi (sol sütun) gösteriliyor. Yaklaşık olarak 1.9 milyon varil/gün üretime karşılık geliyor.

149234-1 Nijerya'da Petrol Reformu Gerekiyor

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap