New York Borsası’na kote “tek” Türk şirketi Turkcell’den rekor büyüme

Turkcell’de 10 yılın rekor büyümesi geldi

Turkcell, 2. çeyrekte yüzde 28.5 büyüme ile 4.3 milyar lira ciroya ulaştı. Genel Müdür Terzioğlu, “Hem gelir, hem de FAVÖK’te en yüksek sonuçları ve son 10 yılın rekor büyümesini elde ettik” dedi

 

4.3 milyar TL ciro

Gong töreni öncesinde Wall Street’teki Borsa Binası’nda konuşan Terzioğlu, Turkcell Grubu’nun ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 28.5 büyüme ile 4.3 milyar lira ciroya, yüzde 41.6 artışla 1.5 milyar lira faiz, amortisman ve vergi öncesi kâra (FAVÖK) ve yüzde 33.8 FAVÖK marjına ulaştığını bildirdi.

İkinci çeyrekte grup net kârının ise yüzde 69.2 artışla 704 milyon lira olarak gerçekleştiğini aktaran Terzioğlu, “Grup gelirlerinin yüzde 88’ini oluşturan Turkcell Türkiye’de ise gelir yüzde 26.4 büyürken FAVÖK yüzde 40.6 arttı” bilgisini verdi.

Terzioğlu, ilk 6 aydaki başarılı performans ve Turkcell müşterilerinin dijital servislere olan yüksek talebinden güç alarak 2017 yılı gelir ve FAVÖK marjı beklentisini yukarı yönlü revize ettiklerini söyledi. Türkiye’ye güvendiklerini ve yatırımlarına devam ettiklerini dile getiren Terzioğlu, şunları kaydetti:

“2017 sonunda, 10 milyar liralık 3 yıllık yatırım planımızı gerçekleştirmiş olacağız. Ayrıca bu çeyrek sonu itibarıyla son 3 yıllık faaliyetlerimiz neticesinde Hazine’ye lisans, vergi ve yasal yükümlülük olarak aktardığımız kaynak toplamı 19.2 milyar liraya ulaştı. Böylece 3 yılda Türkiye’ye sağladığımız toplam katkı 29.2 milyar lira olarak gerçekleşti.”

Terzioğlu, bu çeyrekte hem gelir, hem FAVÖK’te tüm zamanların en yüksek sonuçlarını ve 10 yılın rekor büyümesini elde ettiklerini belirtti.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap