Nakite ilgi en yüksek seviyede

Vadeli-%C4%B0%C5%9Flemlerde-Likidite Nakite ilgi en yüksek seviyede 

Tahvil piyasasındaki çöküş endişesi, küreselleşmede yavaşlama ve Euro Bölgesi’nde olası bir kriz beklentisi fon yöneticilerinin portföylerindeki nakit oranını artırmalarına yol açtı. 

Bank of America Merrill Lynch’in aylık fon yöneticileri araştırmasına göre Ekim ayında portföylerde nakitin ağırlığı yüzde 5,8’e yükseldi. Bir önceki ay bu oran yüzde 5,5 olarak gerçekleşmişti. 

Böylelikle portföylerdeki nakitin ağırlığı 11 eylül ikiz kule saldırılarından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. 

Araştırmaya göre nakde yönelik ilgi Avrupa borç krizi ve ABD borç tavanı tartışmaları süreçlerinde görülenden daha yüksek oldu. 

Bankanın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett, verilerle ilgili yaptığı analizde Ekim ayında görülen nakit seviyelerinin yatırımcıların karamsar olduğunu gösterdiğini, Avrupa Birliği’nin dağılması ve tahvil krizine ilişkin endişeleri de ortaya koyduğunu ifade etti. 

Araştırmaya katılan fon yöneticilerine göre yüzde 20 ile en büyük risk Avrupa Birliği’nin dağılması. Bunu yüzde 18 ile tahvil piyasasında bir çöküş ve yükselen kredi spread’leri oluştururken, ABD’de seçimi Donald Trump’ın kazanması ve ABD enflasyonu da öne çıkan riskler oldu. 

20 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap