Mültecilerin Almanya Ekonomisine Etkisi

800.000 göçmen bekleniyor.

Avrupa’da 2015 yılı Ağustos’una kadar göçmenlik başvuruları 2014 yılının genelini aştı. Suriye’de kötüleşen yaşam koşulları ve ekonomik durum bir umutla Avrupa’ya iltica etmeyi tek seçenek olarak bırakıyor. Bu oldukça trajik bir durum. Göçmenlerin hedefi Balkan ülkelerinden geçerek sonunda Almanya’ya ulaşmak. Göçmenlerin ekonomi üzerinde de belirgin etkisi olması bekleniyor. Ekonomistler göçmenlerin işgücüne katılmasıyla birlikte Almanya’da potansiyel GSYH’nin orta vadede 0,5% puan olumlu etkilenmesini bekliyor.

 

Grafikte en fazla göçmenlik başvurusunun Macaristan’a yapıldığı görülüyor. Fakat Macaristan göçmenler açısından nihai destinasyon olmayabilir. Almanya göç ofisi 800.000 göçmenin ülkeye başvuru yapacağını düşünüyor. 2015 yılı Ağustos ayına kadar ise toplam başvuru 246.000 olarak gerçekleşti. Söz konusu rakam geçen yılın aynı döneminin yaklaşık olarak iki katına karşılık geliyor.

166215-1 Mültecilerin Almanya Ekonomisine Etkisi

Göçmen başvuruları üzerine yapılan projeksiyona göre aylık bazda ortalama 140.000 başvuru yapılması öngörülüyor. 

166222-2 Mültecilerin Almanya Ekonomisine Etkisi

800.000 göçmenin Avrupa’ya geleceği varsayımı altında Almanya ekonomisinin nasıl etkileneceğini de incelemek gerekiyor. Bu durum göçmenlik başvurularının ne kadarlık kısmının kabul edileceğine bağlı olarak ifade edilebilir. Bu kesimlerin de ne kadarlık kısmının çalışmaya istekli veyahut çalışabilecek güçte olduğu da önemlidir. Almanya’da geçen yıl 97.000 kişi göçmenlik başvurusunda bulunmuş, 41.000 başvuru onaylanmıştır. Bir diğer ifadeyle kabul edilme oranı yüksektir. Bu durumda başvuru sahiplerinin hangi ülkeye mensup oldukları da önemli olarak ifade ediliyor. Örnek olarak 2015 yılı ikinci çeyreğinde ekonomik nedenlerle başvuruda bulundan Sırbistan vatandaşlarının Almanya’ya olan göçmenlik başvurularının %99’u reddedilmiştir. Suriye vatandaşlarının başvurularının ise sadece %5’i reddedilmiştir.

166225-3 Mültecilerin Almanya Ekonomisine Etkisi

Almanya’ya 800.000 göçmenin gelmesi, istihdam piyasasına daha fazla katılımcı anlamına geliyor. Söz konusu göçle birlikte 350.000 kişinin istihdam piyasasına dahil olması bekleniyor. Grafikte 18-34 yaş aralığındaki göçmenlerin en büyük paya sahip olduğu görülüyor.  Bir diğer yandan göçmenlerin enflasyona da pozitif katkı sağlaması beklenebilir. Alman hükümeti göçmenlerin barınması için 2015 yılı için 6 milyar euro tutarında harcama yapabilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap