MSCI, Türk hisselerini de ilgilendiren Çin kararını açıkladı

ABD’li endeks sağlayıcı…

ABD’li endeks sağlayıcı şirket MSCI Inc, Çin’in yerel hisselerinin gösterge nitelikteki gelişmekte olan borsalar endeksine katılmaya henüz hazır olmadığını bildirdi.

MSCI, üç yıldır gündemde olan bu gelişmeyle ilgili açıklamasında, Çin’li yetkililerin global yatırımcılar için piyasaya erişilebilirliğinde önemli ilerlemeler sağladıkları ve doğru yönde hareket ettikleri vurgulandı.

MSCI, Çin’in ‘A’ hisselerinin 2017 yılı gözden geçirmesinin bir parçası olmasını değerlendireceğini ve Haziran 2017 tarihinden önce yeni pozitif gelişmeler olduğu takdirde potansiyel bir dönem dışı açıklama olasılığını gözardı etmediği
bildirdi.

Öte yandan Çin hisse senetleri piyasa düzenleyicisi bu karara ilişkin yaptığı değerlendirmede Çin A hisselerini kapsamayan herhangi bir uluslararası endeksin eksik olacağını, ancak bu kararında sermaye piyasaları reform sürecini etkilemeyeceğini belirtti.

Bazı analistlere göre MSCI’ın Çin hisseleri değerlendirmeye alması, bu sepette yer alan Türk varlıklarını da yakından ilgilendiriyor. Bununla birlikte MSCI sepetinde Türk hisselerinin ağırlığı sınırlı olduğu için bu kararın Türk varlıkları açısından kritik olmadığına yönelik görüşler de söz konusu. 

MSCI PAKİSTAN’I GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINA ALDI

Pakistan’ı Gelişmekte Olan Piyasa statüsüne yükselten MSCI, Peru’nun da Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’nde yer almaya devam edeceğini bildirdi.

Bu yıl sermaye piyasalarına geri dönen Arjantin ile ilgili kararını 2017 yılında verecek olan MSCI, Güney Kore’nin yeniden Gelişmekte olan Piyasa olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağını kararını da önümüzdeki yıl alacak.

-Businessht

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap