Moody’s Türkiye’nin Notunu Açıklayabilir

Türkiye’nin planlanmış değerlendirme toplantısı.. 7 Ağustos

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notuna ilişkin planlanmış değerlendirme toplantısını 7 Ağustos 2015 tarihinde yapacak. Moody’s 10 Nisan 2015 tarihli toplantısında Türkiye’nin kredi notunu Baa3 seviyesinde tutmuş, kredi notuna ilişkin görünümü negatifte bırakmıştı.

 

Moody’s eğer Türkiye için “reyting” eyleminde bulunmazsa ilgili tarihte herhangi bir açıklama yapmayabilir.

 

11 Nisan 2014 Toplantısı

11 Nisan 2014 tarihli değerlendirme toplantısında Türkiye’nin kredi notu Baa3 seviyesinde tutulurken, not görünümü durağandan negatife çevrilmişti. Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin en düşük notuna karşılık geliyor.

 

Moody’s kararının gerekçesini, “artan siyasi belirsizlik ve dünya genelinde azalan likidite, ülkenin dış finansman pozisyonu üzerinde baskı oluşturarak, yerli ve yabancı yatırımcıyı olumsuz etkiliyor” ifadeleriyle açıklamıştı.

 

Görünüm Değiştirme Nedenleri

1) GSYH artışının kısa vadeli görünümündeki yavaşlama, orta vadeli büyüme trendine yönelik belirsizliklerin büyümeyi güçlendirecek reformların azalması ihtimaline bağlı olarak artmasının yarattığı belirsizlik.

2) Artan siyasi belirsizlik ve dünya genelinde azalan likidite.

 

Kredi Notunun Baa3 Seviyesinde Onaylanma Nedenleri

1) Hükümetin güçlü mali duruşuyla borçların GSYIH’e oranını düşürmesi, borçların içindeki döviz borçları ağırlığının azalması.

2) Türkiye ekonomisinde yaşanan güçlenme, özellikle büyüklük olarak benzer ülkelere görece güçlü durumda.

146810-31 Moody's Türkiye'nin Notunu Açıklayabilir

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap