Moody’s’ten Türk bankaları analizi

Moody’s: Artan varlık teminatlı menkul kıymet ihraçları Türk bankalarının fonlama profillerini iyileştirecek.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının varlık teminatlı menkul kıymet (VTMK) ihraçlarının önümüzdeki aylarda artmasının muhtemel olduğunu ve bunun da toptan fonlama maliyetlerini, euro piyasasındaki olumlu şartlardan dolayı düşüreceğini belirtti.

Moody’s Başkan Yardımcısı Simone Zampa, Türk bankaları hakkında hazırlanan raporda, “Daha likit bir VTMK (covered bond) piyasası Türk bankalarının vade uyumsuzluğunu azaltmasına, fonlama kaynaklarını çeşitlendirmesine ve toptan fonlama maliyetlerini azaltılmasına yardımcı olur” dedi.

Moody’s raporunda Türk bankalarının kaynaklarını geçmişten bu yana yatırımcı güvenindeki değişimlere karşı hassas kısa vadeli piyasa fonlamasından sağladıklarına dikkat çekerek uzun vadeli VTMK ihraçlarının fonlama profillerinin iyileşmesine sağlayacağını belirtti.

Diğer bir Moody’s Başkan Yardımcısı Jose de Leon, “Konut mortgage’ları Türk bankalarının kredi itibarı en yüksek varlıkları ve VTMK’lar için ana teminat kaynağı. Sağlam mortgage taahhüt standartları ve Türkiye’nin elverişli demografik yapısı da bu kredi tipinin ekonomideki daralmaya karşı direncini artırıyor” dedi.

 

 

Kaynak : http://www.dunya.com/finans/kredi-derecelendirme/moodysten-turk-bankalari-analizi-297207h.htm

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap