Logo reklamı

Mobilyacılar katma değerli ihracat için uzak pazarları radarına aldı

Türkiye mobilya sektörünün globalleşme, dünya pazarından daha çok pay alma ve katma değerli ihracat için uzak pazarları değerlendirmesi gerektiğini savunan İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, mobilyada ihracat kilogram değerinin pazar uzaklaştıkça arttığına dikkat çekti. Güleç; Amerika, Japonya, Çin, Güney Kore, Tayvan gibi ülkeleri örnek verdi.

Güleç, ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme stratejisiyle 2017 yılında 177 ülkeye 2.7 milyar dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bu yıla da hızlı başladıklarını ifade eden Güleç, ocak ayında %15, şubatta ise %21 artış kaydettiklerini vurguladı. Mobilya sektöründe ihracat birim değerinin pazar uzaklaştıkça arttığına işaret eden Ahmet Güleç, "İç pazarda sektörde ciddi rekabet var. Ölçek büyüklüğüne sahip hammadde tedarikçisi firma sayısı az, mobilya üretici firma sayısı çok olunca ciddi anlamda bir haksız rekabet ve karsızlık söz konusu. Bu nedenle mobilyacılara özellikle uzak pazarlara ihracatı tavsiye ediyoruz. Neden uzak pazarlar? Çünkü iç pazardaki rekabetin bir benzeri çevre ülkelerde yaşanıyor. Çevre ülkelere yapılan ihracatta mobilya kilogram birim değeri 2 dolar civarındayken, Uzakdoğu, Asya ve Amerika gibi pazarlarda 4.2 dolarlara kadar yükseliyor. Türkiye mobilya sektörünün globalleşmesi, dünya pazarından daha çok pay alması, katma değerli ihracat gerçekleştirmesi için yeni ülkeleri mutlaka radarına alması, buralara mal satması gerekiyor. Çevre ülkelerden uzaklaştıkça "Türk mobilyası" marka algısı yükselirken, ihracat birim kilogram değeri pazar uzaklaştıkça artıyor. Türk mobilyası bugün Afrika, Japonya, Çin ve Güney Kore'de daha katma değerli ve yüksek marka olarak satılıyor. O nedenle yeni ve uzak pazarları keşfetmemiz gerekiyor. 10 yıl önce sadece kendi çevresindeki ülkelere mobilya ihracatı yapan sektörümüz, bugün uzak pazarlar da dahil 177'ye yakın gümrük bölgesine ürün satar hale geldi. Pazar çeşiitlendirmesi başarıyı getirdi" dedi.

"Kira maliyetleri çok fazla"

Türkiye'de 36 bin mobilya üreticisi bulunuyor. 2000'li yılların başında 20 binlerde olan mikro atölye sayısı bugün 36 bin KOBİ düzeyine geldi. Özellikle 10 kişiden daha fazla istihdam yaratan KOBİ sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Ahmet Güleç, 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firma sayısının 2017 yılı sonunda 600'e ulaştığını vurguladı. Türkiye'de hala ölçek büyüklüğüne sahip firma sayısının az olduğuna dikkat çeken Güleç, "KOBİ'ler ya stratejik işbirliği yapacak ya da şirketlerini birleştirip Maliye Bakanlığı'nın onlara sunduğu vergi imkanlarından yararlanacak. Böylece daha fazla pazardan pay alarak kar edebilecek" diye konuştu.

Kalifiye çalışan, hammadde ve kiralık yer maliyetlerini üreticinin önündeki en büyük sorunlar olarak niteleyen Güleç, Türkiye'nin katma değerli mobilya satabilmek için ölçek büyüklüğüne sahip rekabete açık bir yan sanayine ihtiyaç duyduğunu vurguladı. "OSB'lerde artan yer fiyatları ve kiralık yer maliyetleri artık ranta dönmüş durumda" diyen Güleç, şunları söyledi: "OSB'lerdeki arazilerin mülkiyetleriyle ilgili ciddi sorunlar var. Buraları üretim yapmayanların rant elde edecekleri yerler olmaktan çıkarmamız lazım. OSB'lerin mülkiyetleri ranta konu oluyorsa mülkiyet konusunu tartışmamız lazım."

 

-dünya

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*