Milyarder yatırımcıdan İngilizlere uyarı !

Soros: AB’den çıkmak İngilizlere kaybettirir

 ABD’li milyarder yatırımcı George Soros, Guardian gazetesine yazdığı yazıda İngiltere’nin AB’de kalmasını savunuyor.

Gazete, yazıyı manşetine taşımış.

Soros, yazısının başında AB’den çıkılması durumunda Sterlin’in düşeceğini belirtiyor:
“Birçokları, AB’den ayrılma yönündeki bir sonucun kendi mali konumları üzerinde etkisinin olmayacağını düşünüyor. Bu, hüsnükuruntudur. Bunun, belirgin olarak en az bir ve her bir haneye dokunacak etkisi derhal olacaktır. Sterlin’in değeri hızlı bir biçimde düşecektir. Ayrıca; mali piyasalar, yatırım, fiyatlar ve işler üzerinde hemen ve belirgin bir etkisi olacaktır.”

Soros, bu devalüasyonun, kendisinin ‘hedge fon’ yatırımları üzerinden büyük kazançlar elde ettiği, Eylül 1992’deki % 15’lik devalüasyondan daha büyük ve daha yıkıcı olacağını beklediğini’ yazıyor ve ekliyor:

“Şu andaki piyasa fiyatlandırması tarafından işaret edilen beklentiler göz önünde bulundurulursa, Brexit’ten sonra Sterlin’in en az % 15 ve muhtemelen % 20’den fazla düşeceğini, yani şu andaki 1.46 $ değerinden 1.15 $’ın altına düşeceğini varsaymak mantıklı olur. Eğer Sterlin bu seviyeye düşerse, ironik bir biçimde bir Sterlin bir Euro’ya eş değer olacaktır.”

AB’den ayrılma yanlılarının keskin bir devalüasyonun ülke için sağlıklı olacağını savunduğunu belirten Soros, 1992’de devalüasyonun İngiliz ekonomisine fayda sağladığını ve o dönem kendisinin de bununla ilgili rolünün olumlu bulunduğunu belirtiyor ancak bu kez durumun 1992’den farklı olacağını iddia ediyor.

Soros’un saydığı üç nedense şunlar:

“Birincisi, İngiltere Merkez Bankası 1992’de ve 2008’deki geniş devalüasyondan sonra yaptığı gibi Brexit’ten sonra faizleri indirmeyecek çünkü faizler zaten hali hazırda en düşük seviyede.

“İkincisi, İngiltere 1992 ve 2008’e kıyasla çok daha büyük bir cari açığa sahip.

“Üçüncüsü, Brexit sonrası bir devalüasyonun, 1992’den sonra görüldüğü gibi, imalat sektörü ihracatında bir gelişmeye neden olması olası deeğil.”
  
BBC

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap