Merkez Bankası’ndan çifte faiz artırımı

merkez-bankasinin-rezervleri-geriledi-30684-192016153427 Merkez Bankası'ndan çifte faiz artırımı

Merkez Bankası  döviz kuru hareketlerinin enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturduğunu söyleyerek politika faizinde 50, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık artırıma gitti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,5’ten yüzde 8’e yükseltti. Faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7,25’te korudu. Koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 8,25’ten yüzde 8,5 seviyesine çekti.

PPK açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Son dönemde açıklanan veriler yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyette ivme kaybına işaret etmektedir. Öte yandan, Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iktisadi faaliyette toparlanma beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Toplam talepteki yavaşlama enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte, yakın dönemde küresel belirsizliklerdeki artış ve yüksek oynaklıklara bağlı olarak yaşanan döviz kuru hareketleri enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü risk oluşturmaktadır. Kurul, söz konusu gelişmelerin beklentiler ve fiyatlama davranışları üzerindeki olumsuz etkisini sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

SADELEŞME PLANLARI

Merkez Bankası sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi ay süren 250 baz puanlık indirimlere başta TL’deki değer kaybı olmak üzere iç ve dış belirsizliklerin artmasıyla Ekim ayında ara vermişti.

Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin 6’sı Merkez’in bu ayki toplantısında politika faizinde 25 baz puan, biri 50 baz puan artırıma gitmesini bekliyordu. Bloomberght anketinde ise 17 ekonomistin 9’u artırım beklediğini söylemişti.

Bu hafta dolar art arda gelen rekor kırarken, siyasi yetkililerden gelen açıklamalar kafaları karıştırmış; bazı analistlerin Merkez’in bu ay da pas geçeceğini, bazılarının ise artırıma gideceğini beklemesine yol açmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin yüksekliği konusundaki eleştirilerine devam etmesi TCMB’den faiz artırım beklentilerine ilişkin şüphe yaratırken, faizlerde herhangi bir değişim olmayabileceği ihtimalini de oluşturmuştu.

24 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap