Merkez Bankası’ndan altın hamlesi

merkez-bankasi-ndan-altin-hamlesi-8744996_x_476_o Merkez Bankası'ndan altın hamlesi

Merkez Bankası’nın hem likidite ve rezevleri artırmak hem de yastık altında tutulan altının daha fazla ekonomiye kazandırılmasını teşvik etmek için devreye soktuğu yeni düzenleme bugün resmen hayata geçti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nezdinde tutulması gereken zorunlu karşılıkların en fazla yüzde 5’i, kaynağı yurt içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden bloke hesaplarda tesis edilebilecek.

TCMB’nin “Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebli̇ğ’de Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğ”i, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğde yapılan değişiklikle zorunlu karşılıkların bloke hesaplarda tesis edilmesine ilişkin maddeye yeni bir bent eklendi.

Böylece, Türk lirası yükümlülükler için TCMB nezdinde açılan hesaplarda tutulması gereken zorunlu karşılıkların tesis edilmesine ilişkin maddeye eklenen, “En fazla yüzde 5’i, tabloda belirtilen yüzde 0-5 imkan dilimine denk gelen karşılığın hizasındaki 1,0 katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutarı üzerinden, kaynağı yurt içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden bloke hesaplarda tesis edilebilir” bendi yürürlüğe girdi.

Nomura Stratejisti Timothy Ash uygulamanın bankaları nüfusun yastık altında tuttuğu hatırı sayılır miktardaki altın tasarrufunu daha fazla çekmek, bunları zorunlu karşılıkların bir parçası olarak yatırıp döviz zorunlu karşılıkları ve ihtiyaç duyulduğunda potansiyel TL likiditeyi serbest bırakmayı amaçladığını söylemişti.

22 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap