Merkez Bankası’ndan altın hamlesi

Merkez Bankası, altın cinsinden tasarrufların ekonomiye kazandırılması için Türk Lirası karşılığında altın alımına başlayacağını bildirildi.

merkez-bankasi-ndan-altin-hamlesi-8744996_x_476_o Merkez Bankası'ndan altın hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “2017 Para ve Kur Politikası” metninde, “Altın cinsinden tasarrufların ekonomiye kazandırılarak rezervlerimizin artırılması amacıyla, Türk lirası karşılığında bankalardan, yurtiçi yerleşiklerden toplanacak işlenmiş veya hurda altından dönüştürülmüş standart altın alımına başlanacaktır” ifadesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son dönemde kurda artan hareketliliğe karşı yastık altında dövizi olanlara, bunu altına ve Türk lirasına dönüştürmeleri çağrısında bulunmuştu.

Erdoğan, “Son günlerde hani bir döviz meselesi çıkardılar, dolar şöyle oldu böyle oldu, ne olursa olsun. Ben milletime şunu hatırlatıyorum. Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Türk lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzum var gideceğiz dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın” demişti.

06 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap