Merkez Bankacıların Notu Açıklandı

Draghi en yüksek notu aldı.

Global Finance dergisi tarafından Dünya Merkez Bankacılar 2015 notları 9 Ekim 2015 tarihinde açıklandı. Söz konusu notlama dergi tarafından 1994 yılından bu yana 75 ülke için yapılmakta. Başkanların notları A’dan F’ye doğru, enflasyon kontrolü, ekonomik büyüme hedeflerine ulaşma, kur stabilizasyonu ve faiz yönetimi bileşenlerine göre veriliyor. ECB Başkanı Mario Draghi, Hindistan MB Başkanı Raghuram Rajan en yüksek notu alanlardan oldu. Fed Başkanı Janet Yellen’ın notu ise A- olarak açıklandı. ECB Başkanı Mario Draghi’nin Yunanistan krizindeki kararlı ifadeleri ve 2015 yılının ilk aylarında başlatmış olduğu “geniş kapsamlı” parasal genişleme programı ekonomik riskleri önlemekteydi. Bütün bu kararlık Draghi’nin notunda etkili olarak değerlendirilebilir. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın notu ise önceki yıl B- seviyesindeyken bu yıl C seviyesinde açıklandı.

167051-1 Merkez Bankacıların Notu Açıklandı

TCMB’nin küresel para politikalarının normalleşmeye  başlamasıyla uygulamaya almaya planladığı “sadeleştirme” adımları piyasa katılımcıları tarafından memnuniyetle karşılandı. Hali hazırdaki politika rejimi faiz koridorunu içeriyor. Finansal risklerden ve sermaye akımlarından korunmak amaçlı olarak rezervler kullanılıyor. Sadeleşme politikasıyla birlikte 1 hafta vadeli repo faizinin politika faizi olması bekleniyor. TCMB Başkanı Başçı sıkı likidite politikasıyla birlikte enflasyonu önlemeye çalışıyor. Sıkı likidite politikasıyla Temmuz itibarıyla enflasyon %6,8 seviyesiyle 14 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap