Merkel Hür Demokratlarla koalisyon kurabilir

Deutsche Welle Türkçe internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 

Alman haber ajansı dpa, Mannheim Üniversitesi’nden siyaset bilimci Thomas Gschwend ile New York’taki Stony Brook Üniversitesi’nden Helmut Norpoth’un yaptığı araştırmanın sonuçlarına yer verdi.

 

Buna göre 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokrat Parti (FDP) toplam yüzde 49’4 oranında oy alacak. Siyaset bilimciler bu durumda Başbakan Merkel’in Hür Demokrat Parti ile koalisyon kurma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekti.

 

Ancak diğer yandan Hristiyan Demokrat Birlik’in Sosyal Demokrat Parti ile büyük koalisyona devam edebileceği gibi Hristiyan Demokrat Birlik, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller koalisyonunun da gündeme gelebileceğini belirtti.

 

Kamuoyu araştırma şirketlerinin son anketleri de Hristiyan Demokrat Birlik-Sosyal Demokrat Parti koalisyonun yanı sıra Hristiyan Birlik-Hür Demokrat Birlik-Yeşiller koalisyonunun kurulabileceğine işaret etti.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap