Mehmet Şimşek’ten büyüme tahmini

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,…

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Nikkei’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2016 büyümesinin yüzde 4 civarına düşebileceğini söyledi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Japonya’da yayınlanan Nikkei gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2016 büyümesinin yüzde 4 civarına düşebileceğini ve yüzde 4.5 büyüme hedefinin gerisinde kalabileceğini söyledi.

Şimşek, “Başarısız darbe girişimi nedeniyle aşağı yönlü riskler arttı. Henüz hesaplamaları yapmadık ve bir değerlendirmede bulunmak için henüz çok erken, ancak yüzde 4 civarında bir büyüme daha gerçekçi olacaktır” açıklamasında bulundu.

Şimşek gazeteye yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin sağlam temellerinin yatırım yapılabilir seviyede nota sahip olmaya uygun olduğunu, borçlanmanın GSYİH’ye oranınınn yüzde 33 seviyesinde bulunduğunu ve bu oranın gelişmekte olan ülkeler ortalaması olan yüzde 45-50’lerin çok altında bulunduğunu söyledi.

Şimşek, “Türkiye ekonomisi son derece dayanıklı, ve siyasi arka plan iyileşti, kötüleşmedi” dedi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap