Makinelerle Yeni Bir Hayata Hazır mısınız?

robot-1- Makinelerle Yeni Bir Hayata Hazır mısınız?

Yazının başlığı için bir süre düşündüm. Makinelerin insanların yerini alacağı yeni dünyaya mı, yeni hayata mı? Sanırım yeni hayata. Yeni hayata çünkü insanlık dünya dışında hayatın kapılarını insanlı Mars yolculuğu ile aralamak üzere. Yaşamsal yeteneklerimizin yeterli olmadığı uzayda hayatta kalabilmek, farklı gezegenlerde koloniler kurabilmek için ya insan gibi düşünen, karar veren robotların desteğinden yararlanmalıyız ya da milyonlarca yıl sürecek evrim sürecimizi beklemeliyiz.

18. yüzyılda ilk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. 19. yüzyılda ikinci sanayi devrimi (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. 20. yüzyılda üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi.

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyılda dördüncü sanayi devrimi (4.0) ile robotlar, makineler ve otonom sistemler konusunda da yeni dönüşümler yaşamamız kaçınılmaz bir hal alacak. Büyük veri, bellek içi prediktif ve preskriptif analiz, yapay zeka, makine öğrenme gibi yeni teknolojiler ile örneğin riskli ortamlarda robotlar ile insanlar arasında daha güvenilir ve zengin bir fiziksel işbirliği ortaya çıkabilir. Geçtiğimiz yıl içinde yapılan bir araştırma, mevcut teknolojiler kullanılarak insanlara ödeme yapılan aktivitelerin yüzde 45’inin otomasyona tabi tutabileceğini ve bütün mesleklerin yaklaşık yüzde 60’ının içerdikleri aktivitelerin yüzde 30 veya daha fazlasının otonom sistemlerle yapılabileceğini göstermiştir. Otonom sistemlerin kullanılabilirliği öngörülebilen fiziksel işlerde yüzde 78 oranında iken öngörülemeyen fiziksel işlerde yüzde 25 oranına geriliyor.

Bu gelişmeler sonucunda inşaat sektörü gibi birçok sektörde otonom sistemler kullanılabilir duruma da gelebilecek. Ağır sanayide ise aynı şekilde yapay zeka kullanılarak birçok bileşenin tasarımı yapılabilir.

Otonom sistemler rekabetin doğasını değiştirdi

Teknolojik açıdan en büyük kırılım noktalarından biri ise makinelerin insan doğasını anlayabilecek kapasiteye sahip olması ile başlayacaktır. Yani makinelerin insanların günlük hayatında kullandıkları her şeyi anlamlandırabildikleri bir dünya. Örneğin perakende sektöründe bu sayede otonom sistemlerin gücü çok üstün seviyelere çıkarılabilir. Yine sağlık sektörüne baktığımızda, şu an her ne kadar makinelerin hastalara tanı koyma ve onları tedavi etme konusunda yeterli olmadığını düşünüyor olsak da otomasyon sayesinde teknoloji, sağlıkta da çok büyük avantajlar sunabilir. Sağlık alanında yapılan çalışmalara, farklı kanser hücre çeşitlerini tespit etmek için yüz tanımaya benzer bir yöntemle yapay zekayla öğrenmeyi kullanan uluslararası bilim ekibinin araştırması örnek olarak gösterilebilir. Robotlar şu an sizin dişlerinizi fırçalamıyor olabilir veya çocuklarınıza şımarmamaları gerektiğini söyleyemiyor olabilir ancak bu gelecekte böyle olacağı anlamına gelmez.

Ayrıca otonom sistemler, çalışma ortamlarını yöneticiler de dahil herkes için değiştirebilir. Teknolojinin hızlı evrimi sayesinde otonom sistemlerin tam potansiyeli ortaya çıkarılabilir ve karmaşık durumları önleyecek şekilde kullanımının önü açılabilir. Şu an bile perakende gibi bazı sektörlerde otonom sistemler rekabetin doğasını değiştirdi. Örneğin e-ticaret oyuncuları, depolarında robot kullanımı gibi fiziksel otomasyonları kullanarak geleneksel perakendecilerle bir rekabet içerisinde girdi. Bunun dışında e-ticaret oyuncuları, siteleri üzerinden alışveriş yapmak isteyenlere, ilgilerini çekebilecek ürünleri tavsiye eden algoritmalar gibi bilgiye dayalı analitik uygulamalar kullanıyor. Madencilik sektöründe ise maden cevherini yer altında taşımak için kullanılan otonom taşıma sistemleri, insan operatörlerinden daha verimli ve güvenilir işler çıkarıyor.

Yeni iş süreçleri

Bu noktada otonom sistemlerin teknik potansiyelini dikkate almanın yanı sıra hangi alanlarda nasıl kullanılacağının doğru şekilde değerlendirilmesi de gerekiyor. Teknik potansiyelin gerçek seviyesini ortaya çıkaracak unsurlar; fayda ve maliyet analizleri, istihdamın arz ve talep dinamikleri, çeşitli regülasyonlara uyum ve en önemlisi sosyal faktörlerdir.

Bunun için üst yöneticiler, her şeyden önce otonom sistemlerin kendi yapılarının hangi unsurlarını dönüştürebileceğini tespit etmeli. Daha sonra otonom sistemleri kullanan yeni iş süreçlerini hayata geçirmek için planlar geliştirmeli. Şirket içerisinde otonom sistemler ile gerçekleştirilebilecek operasyonların ortaya çıkarıldığı bir harita bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Bu harita sayesinde otonom sistemler ile dönüştürülebilecek faaliyetler en doğru şekilde önceliklendirilebilir. Tabii buradaki anahtar konu ise insan gücü maliyeti ile bu gücün yerini alacak makinelerin ortaya çıkaracağı maliyetler dikkate alınarak, otonom sistemler ile nerede ve nasıl değer elde edilebileceği sorusunun doğru şekilde yanıtlanması çünkü kimi zaman hata seviyesinin en aza indirildiği, güvenli çalışma ortamının oluşturulduğu ve kalitenin artırıldığı bir üretimde insan gücünün kullanımı otonom sistemlere kıyasla daha büyük faydalar getirebilir. Geleceğe hazırlanmak için henüz geç değil. Yarının getireceği otonom sistemlere hazır olmak için yöneticiler kendilerini verileri anlayacak şekilde geliştirmeli.

Son olarak, insan yönetimi ve geliştirilmesi yüzde 9 ile şimdilik otonom sistemlerin uygulanabileceği en zor konu olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji her zaman iyi olduğu kadar kötü sonuçlar da doğurabilir. SKYNET, başarılı Hollywood senaryolarından biri olan Terminatör filmlerinden çok iyi bildiğimiz bir yapay zeka. SKYNET ilk başta Amerikan ordusu için Cyberdyne Systems firması tarafından geliştirilen “Global Digital Defense Network” isimli bir bilgisayar sistemi iken aktive edildikten kısa bir süre sonra Amerikan ordusunun envanterindeki nükleer silahları kullanarak bir dünya savaşına neden oluyor. Bu nedenle, bazı endüstrilerde yazıda belirtmiş olduğum teknolojileri kullanmadan önce tekrar tekrar düşünmek gerekiyor.

Kaynak: http://hbrturkiye.com/

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap