Madencilik Endeksi 14 Yılın Dibinde

Altın üreticileri zorlanıyor.

Altın fiyatlarının düşüşü madencilik hisselerini de etkiliyor. Güney Afrika’da işlem gören Altın madeni şirketlerinin hisselerine dayanan endeks Şubat 2001’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.  Madencilik endeksi 20 Temmuz itibariyle 846.93 ile 14 yılın en düşük seviyesini gördü. Fed’in ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlanacağı düşüncesi altın fiyatlarını baskı altına alıyor.

 

Güney Afrika’daki altın üreticileri üretim ve işgücü maliyetinin doğa koşulları neticesinde 2001 yılına göre iki katına çıktığını rapor ediyor. Ülke 2007 yılında küresel Altın üretiminde ilk sıradayken günümüze gelindiğinde altıncı sıraya kadar geriledi. Dünyanın en büyük üçüncü üreticisi AngloGold Ashanti 20 Temmuz’da %9,7 değer kaybederek 1998’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Geçtiğimiz aylarda maden işçileri ücretlerine %80 zam istemiş, üreticilerin teklif ettiği %13’lük zammı reddetmişti. Maden İşçileri Birliği ile görüşmelere Temmuz ayı içinde devam edilmesi bekleniyor.

145324-1 Madencilik Endeksi 14 Yılın Dibinde

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap