LE PEN VS MACRON

LE PEN VS MACRON

huseyin-cimen-3 LE PEN VS MACRONHaber akışı yönünden çok yoğun bir haftayı geride bıraktık. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı temel olaylar ekonomi piyasalarını etkilemeye devam ediyor. Geçirdğimiz hafta içerisinde gelen enflasyon verileri, Abd kaynaklı Tarım dışı istihdam ve işsizlik, Fed faiz kararı, Çin PMI verisi ve cuma gün sonunda S&P değerlemesi.full LE PEN VS MACRON

Yukarıda saymış olduğum haberlerin hemen hepsini ‘ekonomik takvim’ adı altında takip edebilirsiniz. Bu en kolayı, asıl yapılması gereken bu verileri doğru yorumlayabilmektir. Saymış olduğum temel verilerin her birinin beklentisi zaten daha olay gerçekleşmeden fiyatlara yansımış durumdadır ki sonrasında piyasada ‘beklentiler zaten fiyatlanmıştı’ cümlesini duymuş olacaksınız.

Bir de bu durumların tam tersi ani gerçekleşen olaylar ya da beklentiler vardır. Olay gerçekleşirken zaten fiyatlara yansımasını hep birlikte görmüş oluruz ve etkisnin devam edeceğini de kestirebildiğimiz haberlerdir bunlar, olumlu ya da olumsuz. Örneklemek gerekirse referandum sonrası kabine değişikliği söylentisi. Bu haber ilk olarak duyulmata başlandığında Babacan yeninden gelecek beklentisi satın alınmaya başladı ve sonrasında da devam etti. Şuan bu beklenti fiyatların içerisinde mi? evet, beklenti gerçekleşirse alım devam eder mi? Kısa miktarda, evet. Sonrasında bekenti karşılandığı ve durum sona erdiği için fiyatların düzeltmesi gelir mi? Evet! olumsuz olaylara örne vermek gerekirse, uçak krizi, Davutoğlu istifası vb. beklentilerin tam tersi çıkması durumuna en yakın örnekler ise şüphesiz Trump ve Brexit olacaktır. Bir hatırlayın piyasalara etkilerini, ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız.

Bu noktada teknik analiz yani fiyat yorumu, geçmiş fiyat performansı, istatiksel verileri de olası tepkilerde, düzeltmelerde bizleri daha da aydınlatacak olan 2. evredir. Bir olayın fiyata etkisni ölçmek için yalnızca temel verilere bakmak yetmez, bakmış olduğumuz temel veri fiyata yön verirken hang hedef fiyata gideceğini, fiyatın hangi noktada piyasa oyuncuları (yani bizler) tarafından tepki aldığını geçmişe dönük olarak takip etmek, bilmek için teknik analiz olmazsa olmazdır. Bu haber olumlu fiyatlar yükselir, tamam ama nereye kadar? Nerede aşırılaşır, nerede zorlanır ve tepki alır?

Bekelntilerin ve gerçekleşmelerinin piyasalara etkilerini yorumlarken yukarıda bahsettiklerimi de göz önünde bulundurbilirseniz yatırımlarınıza yön verirken daha doğru işler yapmış olacağınıza eminim.
Son olarak bugün sonuçlanacak olan Fransa Cumhurbaşkanı seçimlerinde Macron beklenisi fiyatlara yansımış durumda. Peki ya daha önceki seçimlerde olduğu gibi Le Pen seçilirse?
Fiyatlara nasıl etki edeceğini teknik ve temel yönden iyi değerlendirmenizi ve yatırımlarınızı yaparken alım ya da satım yapacağınız fiyat değerlerlerini geçmiş istatistiklere dayanarak yapmaınızı tavsiye ederim.
Hüseyin ÇİMEN
cimen.huseyin@outlook.com

12 May 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap