Küresel piyasalarda risk iştahı azalıyor mu?

weKGDZ2bTAK4gAAAABJRU5ErkJggg== Küresel piyasalarda risk iştahı azalıyor mu?

Genel olarak ABD verilerinin beklentileri karşılamasına rağmen gelişen ülke para birimlerinin bir çoğunda yükselişlerin devam ettiğini gördük. ABD enflasyon, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve FED imalat verileri gibi kritik verilerin olumlu seyri ilk etapta doları yükseltirken, daha sonra FED gelişmeleri Doların yönünü tekrar aşağı çevirdi. Dolara karşı haftalık %3 değer kazanımıyla Güney Afrika Randı gelişen ülke para birimlerinde yükselişte başı çekerken, onu Brezilya Reali ve Rus Rublesi izliyor. Türk Lirasının ise Dolara karşı değer kazanımının %1 seviyelerinde olduğunu görüyoruz.
Küresel piyasalarda ise dünkü işlem gününde risk iştahının azaldığını izledik. ABD ve Avrupa borsaları kayıplarını sürdürürken, Altın ve Yen gibi güvenlik varlık statüsündeki ürünlere yönelim arttı. Dolarında küresel anlamda değer kaybına bağlı olarak Ons altın haftalık kazancını %0.60’lara taşıdı.
Petrol tarafında ise artan stok verilerine rağmen yatay bant aralığının korunduğunu görüyoruz. Son açıklanan haftalık petrol stokları 9 milyon varil artış kaydetti ancak OPEC’e dair gelişmeler düşüşleri bir miktar sınırlandırdı. OPEC’in artan stoklara bağlı olarak üretimi daha fazla kısacağı yönünde açıklamaları fiyatların kritik destek noktaları üzerinde kalmasına sebep oldu. Gün içerisinde veri takvimi sakin olurken, akşam saatlerinde ABD tarafında açıklanacak sondaj kuyu sayıları verisi petrolde hareketlilik yaratabilir.

USDTRY ANALİZİ
ABD tarafında açıklanan veriler genel olarak beklentileri karşılasa da, gelişmekte olan ülke para birimlerinin yükselişi Dolar/TL tarafında düşüşleri destekledi. TCMB önlemleri ve FED beklentileriyle birlikte hareket eden kur tarafında kritik direnç noktalarının aşılamadığını görüyoruz. Teknik olarak incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde hareket eden Dolar/TL kuru kritik bölgelere yaklaştı. Direnç olarak 3.6810-3.6900 bölgesi takip edilebilir. Satış durumunda ise 3.6520-3.6430 destekleri ön plana çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ
Küresel piyasalarda Euro varlıkları yükselişine devam ederken, TL varlıklarının güçlü seyri EUR/TL kurunda bu yükselişleri sınırlandırdı ve kurun kritik direnç noktalarını aşamadığını gördük. Teknik olarak baktığımızda düşüş hareketini sürdüren Euro’da kritik 3.9240-3.9360 dirençleri aşılırsa, düşüş eğilimi hız kaybedebilir. Geri çekilmelerde ise 3.8860-3.8740 destekleri takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ
Veri açısından sakin geçmesi beklenen haftanın son işlem gününde, parite tarafında kritik direnç noktalarının aşıldığını görüyoruz. Küresel risk iştahı azalırken, Dolar varlıklarının gerilemesi parite tarafındaki yükselişleri destekliyor. Teknik olarak baktığımızda düşüş kanalının güçlü direnci olan 1.0680 seviyesini test etti. Bu seviye üzerinde 1.0700-1.0735 dirençleri takip edilebilir. Destek olarak 1.0650-1.0610 seviyeleri izlenebilir.

ALTIN ANALİZİ
Olumlu gelen ABD verilerine rağmen küresel risk iştahının azalması güvenli varlık talebini artırıyor. Sarı metal bu durumdan destek bulurken, altının kritik direnç noktalarını aştığını görüyoruz. Bugünün veri açısından sakin geçmesi beklenirken, fiyatlamalarda daha çok teknik seviyelerin ön plana çıktığını görebiliriz. Teknik olarak yatay seyrine devam eden ons altın kritik 1241-1244 direnç bölgesi aşılırsa, yeni bir yükseliş hareketi görülebilir. Geri çekilmelerde 1234-1231 destek bölgesi ön planda olabilir.

PETROL ANALİZİ
Artan stok verilerine rağmen OPEC’in üretimi buna bağlı olarak daha fazla kısacağı yönünde beklenti petrolde düşüşleri sınırlandırıyor. OPEC iyimserliğinden kaynaklı kritik destek noktaları üzerinde kalan petrolde bugün Sondaj kuyu sayısı verileri ön plana çıkabilir.
Ham Petrol Analizi
Teknik olarak yatay seyrini sürdüren ham petrolde 53.60 direnci aşılırsa, alımlar hızlanabilir ve 53.80-54.15 dirençleri gündeme gelebilir. Destek olarak ise 53.25-52.90 seviyeleri takip edilebilir.
Brent Petrol Analizi
Teknik olarak incelediğimizde yatay bant içinde hareket eden brent petrolde 55.90-56.20 dirençleri ön planda olabilir. Satışların hızlanması durumunda ise 55.60-55.40 destek bölgesi gündeme gelebilir.

-destek yatırım

17 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap