Küresel piyasalarda iyimserlik devam ediyor

Japonya’da Başbakan Abe’nin ekonomik teşvik…

Japonya’da Başbakan Abe’nin ekonomik teşvik talimatı ve İngiltere’de Theresa May’in başbakanlığın tek adayı olması dolayısıyla belirsizliğin dağılması sonucu olumlu bir ivme yakalayan küresel piyasalarda iyimserlik devam ediyor. 

Asya piyasalarında yukarı yönlü seyir devam ederken, altın da özellikle İngiltere’deki gelişmelerin fiyatlanmasıyla baskılanıyor.

Küresel risk iştahının yükselmesiyle moral bulan Türk Lirası varlıklar da yatay seyrini devam ettiriyor. 

Dün 2,89’un altına kadar gevşeyen dolar/TL güne 2,89’un biraz üzerinde başladı. 

BIST 100 endeksi ise güne yüzde 0,09 yükselişle 81 bin 216 puandan girdi. 

ALTIN

Brexit ile ilgili belirsizliklerin ortadan kalkmasına yönelik gelişmeler, belirsizlik beklentisiyle yatırımcıların güvenli liman olarak sığındığı altında fiyatların baskılanmasına neden oldu. 

Spot altının onsu 1.333 dolar seviyesine geldi. Altın Pazartesi günü yüzde 1,7 gerileyerek 24 Mayıs’tan bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetmişti.

PETROL

Petrol fiyatları, ABD’de petrol stoklarının düştüğünü gösteren özel sektör verisi sonrası, küresel arz fazlasına ilişkin endişelerin artması ile birlikte, son üç ayın en güçlü yükselişinin ardınan geri çekildi.

Batı Teksas petrolü (WTI), 63 sent düşüşle varil başına 46.17 dolara kadar düştü. Brent ise yüzde 1.4 düşerek varil başına 47.80 dolara kadar indi.

ASYA HİSSELERİ

Asya hisse senetleri, Japon yeninin kayıplarını genişletmesi ile birlikte Brexit kayıplarını geri alması ve petroldeki yükselişin desteği ile emtia üreticilerine gelen alışların ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı ve küresel hisse senetlerindeki ralliyi takip etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 09:01’de 132.06 puana çıktı.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap